Tanıtım

Spiru Haret Üniversitesi

Bükreş’te yer alan Spiru Haret Üniversitesi ülkenin önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir. 1991 yılında kurulan üniversite yaklaşık 315 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Bir vakıf üniversitesi olan Spiru Haret Üniversitesi Romanya’da tercih edilen okullar arasındadır. Üniversiteye ülkemizden öğrencilerin yanı sıra dünya genelinde pek çok ülkeden öğrenci eğitim için gelmektedir. Uluslararası anlamda çeşitliliğin olması hem dil anlamında hem de eğitim anlamında öğrenci ve okulun başarısına başarı katmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları için Spiru Hare Üniversitesinin belli kayıt şartı bulunmaktadır.

Spiru Haret Üniversitesi Şartları

Üniversitenin lisans ve yüksek lisans başvurularında sunmuş olduğu belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir;

Lisans eğitimi şartları;

 • Kabul mektubu düzenlemesi başvurusu,
 • Orta öğretim diploması
 • İlerleme belgesinin aslının aslı (yerel dışişleri bakanlığı onaylı
 • Doğum belgesi onaylı kopyası
 • Evlilik cüzdanı onaylı kopyası (varsa)
 • Pasaport fotokopisi
 • Tıbbi sertifika
 • Kanıt – öğrenim ücreti ödeme talimatı

Yüksek Lisans eğitimi şartları;

 • Kabul mektubu başvurusu,
 • Lisans / BA orijinal + lise diplomasında derece (yerel dışişleri bakanlığı onaylı)
 • Lise transkriptinin aslı + transkriptindeki lisans kayıtlarının transkripti (yerel dışişleri bakanlığı onaylı)
 • Doğum belgesi kopyası,
 • Evlilik cüzdanı onaylı kopyası (varsa)
 • Pasaport fotokopisi
 • Tıbbi sertifika
 • Kanıt – öğrenim ücreti ödeme talimatı

Aday dosyaları İngilizce, Fransızca veya Rumence olarak sunulmalı. Daha sonrasında e – posta veya posta yolu ile verilen adreslere gönderilmelidir.

Spiru Haret Üniversitesi Bölümleri

Bükreş’te Üniversite Okuma Sebepleri

Coğrafi açıdan ülkemize yakın bir yapıya sahip olan Bükreş aynı zamanda ülkenin en gelişmiş şehridir. Genel anlamda diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ucuz bir ülke olan Romanya’da öğrenciler nispeten daha rahat bir öğrencilik hayatı yaşamaktadır. Türk öğrencileri ülkedeki üniversitelerin neredeyse tamamına sınavsız bir şekilde kabul almaktadır. Lise diploması aranan tek şart olması tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca Spiru Haret Üniversitesinde eğitimini tamamlayan öğrencilerin diplomaları YÖK tarafından da tanınmakta ve denklik verilmektedir.

Genel anlamda huzurlu ve sakin bir ülke olan Romanya, halk yapısı ile de ülkemize yakın bir kültüre sahiptir. Burada öğrenciler ayrımcılık görmeden huzurlu ve rahat bir hayat sürebilirler. Bükreş ulaşım açısından da ülkenin en gelişmiş kentlerinden biridir. Uluslararası havalimanı olan Bükreş, İstanbul ile karşılıklı olarak sık uçuş seferi düzenlemektedir. Ülkenin başkenti olma avantajına sahip Bükreş diğer şehirlere de gün içerisinde tren, otobüs, uçak gibi pek çok farklı ulaşım türünde sık sık sefer düzenlemektedir.

Bükreş ve ülke genelinde resmi eğitim dili İngilizce ve Romence’dir. Teknik olarak Latince kökenli olan Romence İtalyancaya da oldukça benzer. Burada eğitim alan öğrencilerin büyük bir bölümü İngilizce’nin yanında Romence ve İtalyancalarını da geliştirmektedir.

Bükreş’te Konaklama

Şehir konaklama ve yaşam giderleri açısından da öğrenci dostu olarak gösterilebilir. Okul yurtları, özel yurtlar, evler, pansiyon ve hosteller gibi öğrenciler için pek çok seçenek bulunmaktadır. Öğrencilerin konaklama da ilk tercihleri genellikle yurtlar olmaktadır. Yurt dışında birkaç öğrenci birleşerek ev kiralama seçeneğini de sıkça kullanmaktadır. Okul ve özel yurtlar genellikle 2 – 4 kişilik odalar şeklindedir.

Isınma, su, elektrik gibi giderlerin hepsi bir kalemde toplandığında ülkenin oldukça ekonomik bir yaşam standardına sahip olduğu görülmektedir. Aile bütçeleri sarsılmadan Avrupa’nın ve Romanya’nın en seçkin üniversitesinde lisans eğitimini tamamlamak mümkün. Tüm bunların yanında alınacak diploma ile gerek Türkiye’de gerekse Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesinde istihdam olanağının oldukça yüksek olduğunu unutmamak gerek.

Spiru Haret Üniversitesinde eğitim sunan birçok farklı fakülte ve bölüm bulunmaktadır. Dünya genelinde tanınmış akademisyenlerden oluşan eğitim kadrosuna sahip Spiru Haret Üniversitesi Romanya’nın en gözde eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

Bölümler
Ekonomi ve Muhasebe
Hukuk
Psikoloji
Uygulamalı Bilişim
Veteriner

Başvuru

Spiru Haret Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Spiru Haret Üniversitesi başvuruları yılın belirli dönemleri yapılmakta ve başvuru sonrası süreç devam etmektedir. Üniversitenin başvuruları Şubat ayında başlamaktadır. Resmi kabul tarihi her yıl 1 Şubat ile 20 Ağustos arasıdır. Okul yılı başına sadece 1 kez kabul mektubu verilmektedir. Bu mektup 30 – 45 gün süre ile teslim edilir. Kurslar ise 1 Ekim tarihinde başlamaktadır. Vize reddi olması durumunda öğrencilerin yatırmış oldukları öğrenim ücretleri iade edilmektedir.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM