Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Tanıtım

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Yurt dışında üniversite okumak günümüzde ülkemiz öğrencileri için sıkça gündeme gelen bir konudur. Lise dönemini bitiren ya da bitirmek üzere olan öğrenciler veya öğrenci adayları üniversiteyi yurt dışında okuma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için hazırlık yapar. Bu öğrencilerden bazıları Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada gibi uzak ülkeleri hedeflerken bazıları ise Avrupa ya da Kafkasya gibi bölgelerde son derece kapsamlı ve verimli eğitimler alır. Bunun yanında bu ülkelerin Türkiye'ye daha yakın olması onlara bir takım avantajlar da kazandırır.

Ülkemiz öğrencileri tarafından üniversite döneminde eğitim almak üzere en çok tercih edilen ülkelerden biri Azerbaycan'dır. Azerbaycan, özellikle Bakü'de bulunan, uluslararası standartlarda eğitim veren ve YÖK geçerliliğine sahip olan okulları, eğitim kurumları ve üniversiteleri ile Türk öğrencilerin sık sık eğitim almak üzere gittiği bir ülkedir.

Bir Türk genci için Azerbaycan'da üniversite okumak son derece zengin bir tecrübe olabilir. Bunun yanında Azerbaycan ülkesi Fransa, İtalya, Almanya ya da İngiltere gibi Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha ekonomik bir seçenek olacaktır. Özellikle günümüz ekonomik şartlarında bu durum ülkemiz öğrencileri için son derece önemli bir faktördür.

Azerbaycan'da üniversite okumanın bir başka avantajı ise bu ülkede gerçekten çok kaliteli, prestijli ve kapsamlı okulların bulunmasıdır. Ülkede bulunan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi gibi kaliteli üniversiteler yurt dışından eğitim almak üzere gelmiş olan birçok yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası düzeyde geçerliliği olan seviyede eğitim verilen Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi hem Avrupa, hem Amerika, hem Kafkasya ülkeleri hem de Türkiye'den birçok öğrenciye eğitim vermektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Genel Bilgiler

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Azerbaycan ülkesinin en köklü üniversitelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Okul kapılarını 1920 yılında açmış ve tarih boyunca birçok bölüme ev sahipliği yapmıştır.

Son derece geniş bir araziye sahip olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi tam 50 dönümlük bir kampüs ile ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. 50 dönümlük bu alanda Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'ne bağlı olan 5 eğitim binası, birçok sosyal tesis, araştırma ve uygulama laboratuvarları ve öğrenci yurtları bulunur. Okul bu geniş arazisi, köklü yapısı ve hem yerli hem yabancı birçok öğrenciye ev sahipliği yapması ile tek başına bir öğrenci kenti olarak bilinir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi son derece kapsamlı, kaliteli ve prestijli eğitimlerin verildiği bir kurumdur. Üniversite dünya çapında uzmanlığını kanıtlamış olan birçok profesör ve eğitim görevlisine ev sahipliği yapar. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi çatısı altında eğitim verilen birçok bölümden mezun olmak dünya çapında geçerliliğe sahiptir. Bu okul Türkiye'den de birçok okul ile geçiş imkanı bulunan ve YÖK geçerliliği bulunan bir okuldur. Ülkemiz öğrencileri için son derece önemli olan bu faktör Türkiye'ye geri dönmeyi planlayan öğrenciler için ayrı bir anlam taşır. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nde eğitim görmüş ve mezun olmuş olan Türk bir öğrencinin bu okuldan almış olduğu diploma bir Türk üniversitesi diploması ile eşit görülecektir. Bu da öğrencinin hem Azerbaycan hem Türkiye'de iş bulma sürecini kolaylaştıracaktır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi öğrenci kültürünün çok yoğun yaşandığı bir okuldur. Okul yurt dışından gelmiş olan birçok öğrencinin eğitim gördüğü yapısı ile son derece geniş sosyal imkanlar sağlar. Tüm binalarda öğrencilerin sosyalleşebilmeleri ve ders çalışabilmeleri için okuma salonları bulunur. Bunun yanında öğrenci kulüpleri ve dönem etkinlikleri tüm öğrenciler için hem birbirlerini hem okulu hem de ülkeyi tanıma fırsatı sunar. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi spor faaliyetlerine de çok önem veren bir kurumdur. Okul bu anlamda düzenli olarak turnuvalar ve aktiviteler düzenler.

Hem çok yönlü eğitimi, hem kaliteli, prestijli yapısı, YÖK geçerliliği, sosyal imkanları ve gelecek kapıları ile Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi hem Türk hem diğer ülkelerden gelen, hem de kendi ülkesinde eğitim gören öğrenciler için çok büyük bir fırsat olacaktır. Okula kayıt yaptırmak isteyen Türk öğrencilerimiz kayıt ve başvuru süreçlerini rehber kurumlar ya da okulun kendisi ile doğrudan görüşerek gerçekleştirebilirler. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin kayıt ve başvuru tarihleri, kayıt ve başvuru süreçlerinde talep ettikleri ve çok daha fazlası okulun resmi internet sitesi olan https://www.azmiu.edu.az/az adresi üzerinden kolaylıkla öğrenilebilir. Daha detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler ve öğrenci adayları okulun internet sitesinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden okula ulaşabilirler.  Ya da Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi gibi yurt dışından birçok üniversitenin kayıt ve başvuru süreçleri için rehberlik hizmeti veren profesyonel bir kuruma danışarak merak ettiklerinizi sorabilirler.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Bölümleri

Bakü'de Öğrenci Olmak

Bakü şehri Azerbaycan ülkesinin başkentidir. Ülkenin başkenti olan Bakü, aynı zamanda Azerbaycan'ın en kalabalık nüfusa sahip, en büyük, en hareketli ve en canlı şehri olarak bilinir. Bakü Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ne kıyısı olan bir şehridir. Dolayısı ile şehi bir liman kenti olarak kabul edilir ve bir ticaret merkezidir.

Ülkenin hem başkenti, hem en büyük şehri, hem de ticaret merkezi olan Bakü son derece gelişmiş bir şehir olması ile bilinir. Şehir, başkenti olduğu Azerbaycan ülkesinde olduğu gibi tüm Kafkasya coğrafyasının da en kalabalık, en büyük, en gelişmiş ve en hareketli şehridir. Bu kadar büyük ve gelişmiş bir şehirde öğrenci olmanın elbette bir takım artıları ve bir takım eksileri vardır. Bakü, Avrupa şehirlerine nazaran çok daha ekonomik bir şehir olmasına rağmen Türkiye ve Azerbaycan'ın geri kalanı ile kıyaslandığında pek de ucuz bir şehir değildir. Ancak bunu imkanları ve erişilebilirliği ile kolayca telafi eder.

Bakü içerisinde Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin de dahil olduğu pek çok okula, eğitim kurumuna ve üniversiteye ev sahipliği yapar. Bu üniversitelerin çoğu global çapta kalitesini kanıtlamış olan son derece prestijli ve kapsamlı bir yapıdalardır. Dolayısı ile bu okul, eğitim kurumu ve özellikle de Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi gibi üniversitelere dünya çapından eğitim almak üzere pek çok öğrenci gelir. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunmak ile birlikte ülkemiz Gürcistan ve Özbekistan ile birlikte Azerbaycan'a en çok öğrenci gönderen ülkelerden biridir.

Bir Türk genci için Azerbaycan, özellikle Bakü'de eğitim görmek birçok avantajlı duruma sahiptir. Öncelikle Azeri Türkçesi ile günlük Türkçe'nin birbirine çok yakın diller olması bu avantajların en başında gelenlerdendir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi gibi okullarda eğitim dili genelde İngilizce olsa da şehrin ve ülkenin yerel diline hakim olmak oranın yerlisi ile kurulacak iletişimi çok daha kolay ve akıcı hale getirecektir.

Türk öğrenciler için Bakü'de üniversite okumanın bir başka avantajı ülkemiz ile Azerbaycan arasında kurulmuş olan uzun süreli dostluk ilişkileridir. Türkiye ve Azerbaycan arasında kurulmuş olan bu uzun süreli dostluk ilişkileri her iki ülke vatandaşının da bu ülkelerde yaşayan yerli vatandaşlar tarafından büyük bir misafirperverlik ile karşılaşmalarını muhtemel hale getirir. Bu da öğrencilerin barınma, beslenme ve buna benzer temel konularda yardım almaları konusunda onlara kolaylık sağlar.

Tüm bunlara ek olarak Bakü'de öğrenci olmak hem yabancı hem de oranın yerlisi olan öğrenciler için son derece eğlenceli ve bir o kadar da verimli bir deneyime sebep olabilir. Şehrin büyük, gelişmiş ve hareketli yapısı öğrenciler için fırsat kapılarının sayısını çoğaltır ve onlara beklemedikleri deneyimler sunabilir.

Bölümler
Arazi Yönetimi ve Gayrimenkul Kadastrisi
Arazi Yönetimi ve Gayrimenkul Kadastrisi
Bilgi Teknolojileri
Bilgi Teknolojileri
Dizayn
Dizayn
Ekoloji Mühendisliği
Ekoloji Mühendisliği
Ekonomi
Ekonomi
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Geomatik ve Jeodezik Mühendisliği
Geomatik ve Jeodezik Mühendisliği
Haberleşme Sistemleri Mühendisliği
Haberleşme Sistemleri Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
İşletme
İşletme
Lojistik ve Taşımacılık Teknoloji Mühendisliği
Lojistik ve Taşımacılık Teknoloji Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Mekanik Mühendisliği
Mekanik Mühendisliği
Meliorasyon Mühendisliği
Meliorasyon Mühendisliği
Metroloji, Standardizasyon ve Sertifika Mühendisliği
Metroloji, Standardizasyon ve Sertifika Mühendisliği
Mimarlık
Mimarlık
Pazarlama
Pazarlama
Petrol ve Gaz Mühendisliği
Petrol ve Gaz Mühendisliği
Şehir ve Bölge Planlama
Şehir ve Bölge Planlama
Ulaştırma İnşaatı Mühendisliği
Ulaştırma İnşaatı Mühendisliği
Ulaştırma Mühendisliği
Ulaştırma Mühendisliği
Yaşam Aktivite Güvenliği
Yaşam Aktivite Güvenliği
Yönetim
Yönetim

Başvuru

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Kayıt ve Başvuru Tarihleri

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi için kayıt ve başvuru tarihleri öğrencilerin içinde bulunduğu döneme göre değişim gösterebilmektedir. Okul her sene içerisinde bulundurduğu bölümlere belli sayılarda öğrencinin başvuru ve kaydını kabul eder. Öğrencilerin her sene okul tarafından belirlenen tarihler arasında gerekli belgeler ile başvurularını tamamlamaları gerekir.

İçinde bulunduğumuz dönem için başvuru ve kayıt tarihleri Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi resmi web adresi üzerinden kontrol edilebilir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin resmi web adresine https://www.azmiu.edu.az/az üzerinden ulaşılabilir. Öğrenciler ve öğrenci adayları bu adres üzerinden okulun başvuru ve kayıt tarihlerini öğrenebilmek ile birlikte bölümleri ve okul hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve güncel duyuruları takip edebilirler.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Başvuru Süreci

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi için başvuru ve kayıt süreçleri standart prosedürler olmak ile birlikte son derece kolay işlemlerdir. Bu işlemler sırasında öğrencilerin okul tarafından belirlenmiş olan başarı standartlarına uyduklarını gösteren bazı belgeler istenir. Öğrenciler ve öğrenci adayları başvuru ve kayıt süreçlerinde Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin talep etmiş olduğu belgeleri okulun resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirler.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'ne kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin okulun içinde bulundukları dönem için duyurmuş olduğu başvuru ve kayıt süresi içerisinde okul tarafından talep edilmiş olan belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlamaları gerekir. Sonrasında tamamlamış oldukları bu belgeleri okula teslim ederler ve sürecin devamında okuldan gelecek olan cevabı beklerler.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM