Poznan, Polonya'daki Lojistik Üniversitesi

Tanıtım

Poznan, Polonya'daki Lojistik Üniversitesi

Ülkemizde pek çok genç lise sonrasında üniversite eğitimi için yurtdışını hayal etmekte ve tercihini bu yönde yapmaktadır. Yurtdışı eğitiminde öncelikli tercih genellikle Avrupa ülkeleri tarafında olmakta. Yabancı dil eğitiminin yanı sıra pek çok lisans eğitimi içinde yurtdışı ülkeleri ve üniversiteleri tercih edilmektedir. Bu tercihler arasında üstlerde yer alan ülkelerden biri de Polonya’dır. Polonya’da okumaya hak kazanarak lisans eğitimini tamamlayabilir ya da dil açısından bir eğitim alabilirsiniz.

Polonya’da lisans ve yüksek lisans eğitimleri pek çok öğrenci tarafından ilk tercih olarak dikkat çekiyor. Eğitim konusunda oldukça başarılı bir ülke olarak görülen Polonya’da yabancı öğrencilere karşı tutum ve yaklaşım da oldukça iyi. Bu da öğrencilerin şehre ve ülkeye adaptasyon sürecini oldukça hızlı bir şekilde sağlamakta. Polonya’da alınacak eğitim ile hem eğitim sürecini tamamlayabilir hem de kendi alanında uzmanlaşmanın yanında pek çok farklı dilde kendini geliştirebilmek mümkün. Pek çok ülkeden insanın yer aldığı Polonya’da dünyanın farklı dillerinde pratik yapabilirsiniz. Polonya’nın pek çok farklı şehrinde her biri farklı alanlarda başarılara sahip üniversiteler bulunmaktadır. Ülkedeki kaliteli eğitim veren üniversitelerin bulunduğu şehirlerin başlıcalarına bakacak olursak;

  • Varşova
  • Krakow
  • Wroclaw
  • Poznan
  • Wrzeszcz
  • Wroclaw
  • Gdansk

Gibi şehirler gelmektedir. Poznan şehri özellikle lojistik eğitiminde oldukça başarıya sahip üniversiteler barındıran bir şehirdir. Poznan Üniversitesi şehrinde adını aldığı Poznan’da konumlanmış bir üniversitedir. Bu şehirde okumak isteyen Türk öğrenciler, rehber niteliği taşıyan bu içerik ile pek çok bilgiye sahip olabilir. Poznan Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında kendisine üst sıralarda yer bulmuş bir üniversitedir. Lojistik alanında oldukça başarılı bir eğitim sunan şehirde İngilizce’nin dışında Almanca, Lehçe gibi pek çok farklı dil aktif olarak konuşulur. Bu da öğrencilerin birden fazla dile hakim olma şansını sunmaktadır. Poznan Üniversitesi ve bu tip üniversitelere başvuru aşamasında profesyonel danışmanlık oldukça önemlidir. Poznan Üniversitesi ve Poznan şehri hakkında detaylı bilgilere alt başlıklar halinde bakacak olursak:

Poznan Üniversitesi Hakkında

Polonya’da üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen seçenekler arasında yer alan Poznan Üniversitesi, aynı zamanda ülkenin en köklü üniversiteleri arasındadır. 1919 yılında kurulan üniversite günümüzde yaklaşık 21 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 10 fakülte ve yaklaşık 30 programda eğitim veren Poznan Üniversitesi teknik okullar sıralamasında en iyi okul olarak dikkat çekmektedir. Üniversite 1995 yılında Avrupa’daki en iyi teknik üniversitelerin bir araya geldiği “Gelişmiş Mühendislik Eğitim ve Araştırma Avrupa Okulları” konferansına üye olmuştur.

Poznan Üniversitesi akademisyen ve öğretim üyesi açısından da oldukça geniş bir kadroya sahiptir. Yaklaşık 1500 civarı akademisyen ve öğretim üyesi Poznan Üniversitesi’nde görev almaktadır. Ayrıca üniversite QS Dünya sıralamalarında en iyi ilk bin üniversite içerisindedir.

 

Poznan Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamı yıkılmış olan Poznan şehri adeta küllerinden doğarak yeniden inşa edilmiştir. Varta nehrinin kıyısında yer alan Poznan, ülkenin batı kısmında yer alır. Poznan şehri ülkenin ve dünyanın önemli bir ekonomi ve kültür merkezidir. Polonya’nın en büyük beşinci şehri olmanın yanında Poznan en büyük dördüncü ekonomi merkezi olarak da gösterilmektedir. Resmi kayıtlara göre şehrin nüfusu 550 bin olarak gösterilmektedir.

Şehrin simgesi olarak gösterilen Ostrow Tumski Katedrali şehrin merkezinde yer alır. Tarihi yapısı ve binaları ile tam bir turistik şehir olan Poznan öğrenci hayatı içinde oldukça uyumludur. Şehirde pek çok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Ana dil her ne kadar Lehçe olsa da üniversite öğrencilerinin yoğunluğu ile İngilizce daha yaygın konuşulur.

Poznan ulaşım bakımından da gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Birçok tramvay ve otobüs hattı ile şehirde istenilen her noktaya gitmek mümkündür. Şehirde ulaşımda Time Limit Ticket adı verilen zaman sınırlı bilet sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde damgalanan bilet 10 ya da 40 dakika süre ile sınırsız olarak kullanılabilir. Time Limit Ticket biletler 10 ve 40 dakikalığın dışında 24 saatlik ve 7 günlük seçenekleri ile de satılmaktadır.

Poznan ‘da Konaklama

Poznan Üniversitesi öğrencilerine ait yurtta konaklama imkanı sunulmaktadır. Bu yurtta öğrenciler 2 ya da 3 kişilik paylaşımlı odalarda konaklama yapabilmektedir. Bu yurttaki fiyatlarda oda yapısına göre farklılık göstermektedir. Yurt seçeneğinin yanı sıra ev kiralamak isteyen öğrencileri Poznan şehrinde uygun fiyatlara ev kiralamak mümkündür. Şehirdeki ortalama ev fiyatları ise 250 Euro’dan başlamaktadır. Evin yapısına ve boyutuna göre fiyat orantılı şekilde artmakta.

Üniversite yurdu ve ev konaklamasının dışında şehirde pek çok özel yurt ve hostelde bulunmaktadır. Bu konaklama türünde de öğrencilerin istekleri doğrultusunda farklı fiyatlandırmalar gözlenmektedir.

Poznan Üniversitesi ülkenin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği üyesi olan Polonya’da yer alan diğer üniversiteler gibi Poznan Üniversitesinin de YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Poznan Üniversitesinden mezun olan öğrenciler diğer Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olmaktadır. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok farklı ülkesinde iş fırsatı bulmaktadır.

Poznan, Polonya'daki Lojistik Üniversitesi Bölümleri

Poznan Üniversitesi Hazırlık Eğitimi

Poznan Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi öğrencilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Hazırlık aşaması ortalama 14 kişilik sınıflarda gerçekleştirilmekte ve ana branş eğitimi öncesinde belirli bir süre dil eğitimi verilmektedir. Bu aşamada öğrenciler hem yabancı dil eğitimi almakta hem de Polonya ve üniversiteye adapte olmaktadır.

Bölümler
Finans ve muhasebe
Girişimcilik Lojistiği
İş sağlığı ve güvenliği yönetimi
Lojistik
Lojistik e- ticaret ve mobil teknolojileri
Lojistik mühendislik sistemleri
Lojistik süreçlerin tasarımı
Lojistik yöneticisi
Satınalma yönetimi
Satış müdürü lojistik
Ticaret dağıtım lojistiği
Uluslararası Lojistik

Başvuru

Poznan Üniversitesi Başvuru Tarihleri ve Kabul Şartları

Poznan Üniversitesi başvuru tarihleri ve kabul şartları bulunan bir üniversitedir. Tüm Polonya üniversitelerinde olduğu gibi Poznan Üniversitesi’nde de kayıt için ülkemizdeki yerleştirme sınavlarına girmemize gerek yok. Lise diploması ve lise not dökümü ile üniversite başvurusu yapmak mümkün. Lisede alınan dersler incelenerek öğrencinin Poznan Üniversitesinde okuyabileceği bölümler belirlenmektedir. Yeterlilik ve potansiyellerinin uygun olduğu tüm bölümlere öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Poznan Üniversitesi başvuru tarihleri de her yıl belirli dönemlerde gerçekleştirilmektedir. Poznan Üniversitesi son başvuru tarihleri Temmuz ayı ortasında gerçekleşmektedir. Üniversite eğitim başlangıcı ise Ekim ayında olmaktadır. Üniversite Kabul şartlarına maddeler halinde bakacak olursak:

  • En az B2 İngilizce seviyesinde eğitim alınmış olması ve bu eğitimin kurum tarafından belge ile kanıtlanması gerekir.
  • Lise Diploması belirli bir seviye üzerinde not ortalamasına sahip olması
  • Ders dışı aktiviteler ve CV gerekmektedir.
Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM