Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi

Tanıtım

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi

Yurt dışında eğitim almak, yarattığı avantajlar itibarıyla her daim cazip bir konudur. Eğitim kalitesinin mesleki kariyerler üzerindeki etkisi düşünüldüğünde bu konu daha da anlamlı hale gelir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşayan gençler için nitelikli eğitimin sunulduğu ülkeler, pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Bu nedenle de kariyer basamaklarını hızla tırmanabilecekleri ülkelere ve şehirlere öncelik tanıyor. Avrupa’da Rusya, İngiltere, İspanya, Fransa, Rusya gibi ülkeler bu anlamda her daim öncü olmayı başarıyor. Hem Türkiye’ye yakınlık hem de kişisel gelişime sunduğu destek açısından Avrupa kıtasındaki ülkeler genellikle ön plandadır. Bu popüler ülkelerden biri olan Polonya’ya ayrı bir parantez açmaya çalışacağız.

Polonya’da üniversite okumak isteyenlere yönelik olarak hazırladığımız bu içeriğimizde Polonya Japon Bilgi Teknolojileri hakkında genel bilgilere yer vereceğiz. Polonya’da master ve lisans düzeyinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin sayısı her geçen gün daha da artış gösteriyor. Polonya üniversite fiyatları ise genel olarak yabancı öğrenciler için cazip düzeyde. Fakat en önemli kriterlerin başında Polonya eğitim sisteminin düzeyi ve öğrencilere kazandırdıklarıdır. Polonya’da yer alan pek çok üniversite, adını evrensel düzeyde duyurmuştur.

Polonya’da yer alan en nitelikli üniversiteler genellikle Varşova’da konumlanır. Polonya üniversiteleri YÖK denkliği konusunda herhangi bir problem oluşturmaz. Polonya’nın da ülke olarak zengin bir tarihe ve kültürel mirasa sahip olması, bu cazibeyi daha da artırır. Pek çok yabancı öğrencinin kendine yer bulduğu Polonya üniversitesinden biri de Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’dir. Bu üniversiteye nasıl başvuracağınıza dair bilgileri rehber niteliğindeki içeriğimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Hakkında

Polonya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler genellikle başkentte yer alan üniversitelere öncelik tanıyor. Ülkenin en nitelikli üniversitelerinden biri olan Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi, 1994 senesinden bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Akademinin orijinal ismi “Polsko-Japonska Akademia Technik Komputerowych” şeklindedir. Adından da anlaşılacağı üzere Polonya ve Japonya arasında eğitim konusunda oluşturulan ortak bir protokolün sonucunda ortaya çıkmıştır.

Masovian bölgesinde konumlanan Polsko-Japonska Akademia Technik Komputerowych, ortalama geniş bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Şehir içinde birkaç şubesi daha bulunan akademi, Polonya Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı’nca resmi düzeyde tanınmaktadır. Yabancı öğrencilerin başvurularına uzun senelerden bu yana açık olan Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi, özel üniversite statüsündedir. Sanat-tasarım, bilgisayar bilimi ve ekonomi uygulamaları, üniversitenin ana branşları arasında yer alır.

Toplamda 6 bin civarında öğrencisi olan Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde 150 kadar akademisyen görev alır. Ülkenin en iyi özel üniversitelerinden biri olarak gösterilen akademi, müfredatını her sene daha da genişletir. Genel anlamda Japon kültürünün de kendine yer bulduğu Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi, öğrencilerine yüksek nitelikli iş garantisi veriyor. Gdansk şehrinde de okula ait ayrı bir şube söz konusu. Ayıca Bytom bölgesinde de özel bir araştırma/geliştirme merkezi yer alıyor. Akademide ağırlıklı olarak Lehçe ve İngilizce eğitim veriliyor. Polonya’da bilişim teknolojilerinin gelişmesinde buranın yadsınamaz bir payı vardır. Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nden mezun olan öğrenciler şanslarını hem Japonya’da hem de Polonya’da deniyor.

Staj düzeyinde de aynı şekilde okulun güçlü sektörel bağlantıları sayesinde öğrenciler geniş bir seçenek havuzu ile karşılaşıyor. Üniversite içerisindeki derslerde Japonya Kültürü ve Dili şeklinde bir ders de verilir. Üniversitenin kendi kütüphanesinde yaklaşık olarak 10 bin civarında kitap söz konusudur. Dergiler, tezler, elektronik yayınlar, kütüphanenin veri tabanını meydana getirir. Okulun kütüphane kısmında aynı zamanda ücretsiz olarak internet sunulmaktadır.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Konaklama Seçenekleri

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’ne ait en geniş yurt, Mokotow adı verilen bölgededir. Modern bir yapıya sahip olan bu yurt, öğrencilerin öncelik tanıdığı bir yurttur. 24 saat kameraların aktif olduğu yurt güvenlik konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca yabancı öğrencilerin uyum sağlayabilmeleri adına yurt yönetimi çeşitli aktivitelere imza atılır.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Burs Olanakları

Polonya’da özel ya da devlet üniversitelerinde eğitim alan tüm öğrencilerin burs alma hakları bulunur. Başvuru sürecinizin başarılı olması ve kabulünüzün gerçekleştiği andan itibaren söz konusu bursları araştırabilirsiniz. Polonya hükümeti genel olarak yabancı öğrencileri destekleyecek pek çok bursa olanak tanımaktadır. Bu bursların alınmasında öğrencinin geldiği ülke, ekonomik durumu ve kişisel başarıları etkili olabilmektedir. Doktora öğrencilerinin tamamı burs desteği almaktadır. Burslar özel vakıflar ya da doğrudan üniversiteler tarafından verilebilmektedir. General Anders bursu, Polonista bursu, Visegrad bursu, öğrencilerin yöneldiği popüler burslar arasındadır.

Varşova Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Varşova pek çok kritere göre ideal bir öğrenci şehri olarak öne çıkıyor. Ülkenin aynı zamanda başkenti ve en gelişmiş noktası ola Varşova’da üniversite eğitimi almak, öğrenciler adına ciddi bir avantaj. Okulun diğer yandan tam olarak şehir merkezinde bulunması, ulaşım, konaklama ve sosyal aktiviteler gibi konularda da öğrencilerin rahat etmesini sağlıyor.

Burada eğitim alırken Varşova’nın tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret edebilir, komşu şehirlere yönelik düzenlenen gezilere dahil olabilirsiniz. Otobüs ve tramvay, şehirde en çok tercih edilen ulaşım opsiyonlarıdır. UNESCO tarafından dikkate değer bulunan çok sayıda destinasyonu ile Varşova, yabancı ziyaretçilerin gözdesi durumunda. İlk senelerde Varşova şehrinde yıllık 4000 euro civarında bir harcama yapmanız mümkündür. Diğer Avrupa şehirlerine kıyasla ekonomik bir şehir olan Varşova’da kış ayları Türkiye’ye kıyasla sert geçebilmektedir.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Bölümleri

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Hazırlık Eğitimi

Polonya’da yer alan üniversitelerin bazılarında hazırlık eğitimi söz konusudur. Fakat her üniversitenin dil yeterlilik beklentisi ve muafiyet şartları farklıdır. Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde bu noktada B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği talep edilir. İngilizce konusunda yeterliliğe sahip olmayan kişiler, bir sene boyunca hazırlık eğitimi almak zorundadır.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Bölümler ve Ücretleri

Polonya’da yüksek lisans fiyatları ya da lisans fiyatları konusu her senenin başında güncellenir. Fiyatlar bölüme göre değişiklik gösterebilir. Yukarıda da vurguladığımız üzere Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde bilişim, tasarım, bilgisayar ağırlıklı bölümler ön plana çıkar. Akademiye ait bölüm ve güncel fiyatları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Bölümler

Başvuru

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Başvuru Tarihleri

Polonya üniversite başvurusu yapmadan önce ilgili eğitim kurumunun resmi web sitesinden akademik takvime göz atmalısınız. Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi ile alakalı başvuru süreçleri güz dönemi için mayıs ayında başlar. Bu başvuruların eylül başına dek devam ettiği görülür. Okul süreci ise ekim ayı içerisinde resmi olarak başlar.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde yabancı öğrenciler başvurularını belli bir portal üzerinden gerçekleştirir. Bu portala kurumun resmi sitesinden ulaşmak olağandır. Online olarak yüklenen belgelerin orijinallerini Polonya’ya gittiğiniz zaman teslim etmelisiniz. Kabul alan öğrencilerin en az bir dönem öğrenim ücretini ödemeleri şarttır.

Bu adımlar tamamlanmadan kabul mektubu ve öğrenci vizesine dair işlemlere geçilemez. Dil yeterliliğini sağlayan ve evrakları eksiksiz şekilde temin eden öğrenciler, başvuru süreçlerinde genel olarak sorun yaşamaz. Diploma, transkript, pasaport gibi evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanız önem taşır.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM