Tanıtım

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan’da yer alan üniversiteler, her sene Türkiye ve diğer ülkelerden gelen on binlerce öğrenciyi misafir ediyor. Özellikle Azerbaycan’ın Türk kültürü ile yakınlığı, bu tercihi ön plana çıkarıyor. Azerbaycan Türkçesi  ve Anadolu Türkçesinin benzerlik dışında sosyal ve kültürel yaşamdaki uyum, Azerbaycan üniversitelerine olan ilginin önemli sebepleri arasındadır. Azerbaycan’da üniversite okumak, kariyerini yurt dışında sürdürmek isteyenler adına ideal bir basamaktır. Pek çok Türk öğrenci Azerbaycan’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra burada kalmayı tercih ediyor. 

Ülkenin özellikle enerji alanında fark yaratan bir ülke olması, bu alanda kariyer yapmak isteyenleri buraya doğru çekiyor. Ayrıca tıp ve mühendislik eğitimi almak isteyenler için de Azerbaycan doğru bir tercih olarak öne çıkar. Azerbaycan’da master ya da lisans seviyesinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin genellikle Bakü şehrine odaklandığını görüyoruz. Dünya çapında bilinirliği olan prestijli üniversiteler çoğunlukla Bakü şehrinde toplanmıştır.

Yaşam kalitesi ve standardı oldukça yükse olmasına rağmen Azerbaycan üniversite fiyatları makul düzeyde karşımıza çıkar. SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden ülkenin 10 milyona yakın bir nüfusu vardır. Son dönemde ekonomik anlamda ciddi bir atılım içinde olan Azerbaycan’da üniversite eğitimi almak, geleceğe yapılan makul bir yatırım olarak da değerlendirilir. Burada eğitimini tamamlayan öğrencilerin kariyerlerini nasıl planladıklarını, burada kendilerini ne şekilde geliştirdiklerini araştırabilir, öte yandan Azerbaycan üniversitelerine başvurunuzu profesyonel danışmanlar eşliğinde yapabilirsiniz.

Azerbaycan’da üniversite eğitimi almanın bir diğer avantajı da YÖK denkliği konusunda bir problemin oluşmamasıdır. Azerbaycan üniversitelerine girişte diğer ülkelere kıyasla çok zorlayıcı koşullarla karşılaşmazsınız. Buna rağmen belli üniversite ve bölümlerin spesifik koşulları olabilmektedir. Bu içeriğimizde Azerbaycan’ın popüler üniversitelerinden biri olan Bakü Devlet Üniversitesi hakkında genel bilgileri gözden geçireceğiz.

Bakü Devlet Üniversitesi Hakkında

Azerbaycan’da yer alan özel ve devlet üniversiteleri Türk öğrenciler adına her daim cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bakü Devlet Üniversitesi, adından da anlaşılacağı üzere devlet üniversitesidir. Dolayısıyla maliyetler açısından çok daha uygun olduğu için Azerbaycan’da yüksek lisans veya master yapmak isteyenler, bu üniversitede şansını denemek istiyor. Aynı şekilde lisans bölümleri de öğrenciler için geniş bir seçenek havuzu yaratıyor.

Ülkenin en köklü üniversitelerinden biri olan Bakü Devlet Üniversitesi, saygınlığını korumaktadır. 1919 senesinde kurulan ve bu anlamda ülkenin en eski üniversiteleri arasında kendine yer bulan eğitim kurumu, 1.094 öğrenci ile başladığı yolculuğunu bugüne kadar taşımıştır.

Ülkenin en önemli doktorlarından biri olan Razumovski, ülkenin rektörleri arasındadır. Nobel ödüllü pek çok isim, üniversitede eğitim alma şansı edinmiştir. Landonun, bu isimler arasında ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Köprülüzade Fuat Bey de yaşadığı dönemde buradaki konferanslara katılım göstermiştir. Ülkenin en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Bakü Devlet Üniversitesi, 2. Dünya Savaşı’nda ciddi anlamda zarar görmüştür. Bu dönemde yaşadığı bocalama sürecinden sonra yeniden çıkışa geçen Bakü Devlet Üniversitesi’nde Haydar Aliyev’in de okuduğu bilinir. 30’dan fazla laboratuvarın olduğu üniversite, bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapmaktadır. 

Toplamda 1500 yabancı öğrencinin yer aldığı Bakü Devlet Üniversitesi, ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile iş birliği içindedir. Ülkenin eğitim ve bilim merkezlerinden biri olarak görülen eğitim kurumunun toplamda 55 lisans ve 150 civarında master derecesi söz konusudur. Üniversitenin eğitim dilleri arasında Azerbaycan Türkçesi ve Rusça ön plana çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Bakü Devlet Üniversitesi başvuru tarihlerine ve başvuru koşullarına göz atalım.

Bakü Devlet Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Yaz aylarında Bakü’de öğrenciler için ev fiyatları genel olarak daha pahalıdır. Bu nedenle başvuru sonrasında merkezi bir konumda uygun fiyata ev tutmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutmalısınız. Üniversite ve yurt arasında sadece yürüme mesafesi bulunur. Yurtlar 2 ve 4 kişilik odalardan oluşur. Özel okuma odaları, yüksek hızlı internet ve çamaşır hizmeti, yurtları ayrıcalıklı kılar. Yurtlarda yer bulamazsanız paylaşımlı oda seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bakü Devlet Üniversitesi Burs Olanakları

Azerbaycan hükümeti, yabancı öğrencilere yönelik olarak çok sayışa burs seçeneği sunmaktadır. Özellikle Hükümet Bursu olarak bilinen bursa rekor düzeyde katılım olur. Her yabancı öğrencinin, kabul sonrasında bu bursa başvuru hakkı vardır. Başarı durumunuz ve ailenize ilişkin durumunuz, burs seviyenizi etkileyebilir. Burslar aylık olarak ödenir. Eğitim ücretlerinden muaf olmak isteyen öğrenciler, bu bursa yoğun bir ilgi gösteriyor.

Bakü Devlet Üniversitesi Spor Olanakları

Azerbaycan’ın üniversitelerde sportif faaliyetlere önem verdiği bilinir. Bu kapsamda her üniversitede yüzme havuzları, kapalı spor salonları, futbol sahaları, basketbol sahaları, tenis kortları vs. çeşitlilik kazanmıştır. Ayrıca üniversitelerin spor hobi kulüplerine adınızı yazdırabilir ve sene boyunca sportif etkinliklerde rol alabilirsiniz.

Bakü Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Bakü pek çok açıdan Türk öğrenciler için ideal bir şehir olarak kabul görür. Şehrin tek handikabı diğer şehirlere kıyasla yaşam maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Osmanlı ve Rus egemenliğinden izler sunan şehirde dil ve kültürel benzerlikten dolayı Türk öğrenciler çok hızlı uyum sağlar. Ayrıca Azerbaycan halkı, yabancı öğrencilere karşı oldukça sıcak bir tutum içindedir.

( Yabancı kelimesinin içinde Anadolu Türkleri yoktur çünki tek millet iki ülke Türkiye Azerbaycan ) 

Hem tarihi hem de çağdaş mimarinin izlerini bulabileceğiniz Bakü şehri, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Öğrenciler ulaşım noktasında özel bir zorluk yaşamaz. Ülkede kullanılan para birimi resmi olarak manattır. Spor salonu, konaklama, yeme içme, ulaşım gibi masraflar düşünüldüğünde aylık yaşamsal maliyetler 400-500 dolar aralığındadır.

Bakü Devlet Üniversitesi Bölümleri

Bakü Devlet Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi

Bakü Devlet Üniversitesi’nde lisans, master ve doktora gibi eğitim programları vardır. Yabancı öğrenciler branş eğitimi almadan önce mutlak suretle hazırlık eğitimi almalıdır. Hazırlık eğitimi toplamda 1 sene boyunca devam etmektedir. Şu anda yaklaşık 1500 kadar yabancı öğrenci, Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde yer almaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi Bölümler ve Ücretleri

Azerbaycan’da yüksek lisans fiyatları için standart bir bilgi vermek zordur. Çünkü lisans ve yüksek lisans ücretleri her senenin başında güncellenmektedir. Aşağıdaki tablodan hem bölümleri hem de güncel fiyatları incelemeniz mümkündür. Hukuk, gazetecilik, sosyal bilimler, matematik, çevre ve tarım, fizik, kimya, biyoloji, jeoloji ve filoloji öne çıkan bölümler arasındadır.

Bölümler
Felsefe
Fizik
Gazetecilik
Hukuk
Kimya
Lojistik
Matematik
Psikoloji
Sosyoloji
Turizm ve Otel Yöneticiliği
Uluslararası ilişkiler
Uluslarası Ekonomi

Başvuru

Bakü Devlet Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Azerbaycan üniversite başvuruları her üniversitede farklılıklar içerebilmektedir. Ayrıca bahar ve güz dönemleri için de ayrı ayrı başvuru takvimi oluşturulmaktadır. Hangi dönemde hangi bölüm için başvuru yapacaksanız, güncel akademik takvimden kontrol etmelisiniz.

Bakü Devlet Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Eğer Azerbaycan yüksek lisans başvurusu yapmak zor mu ya da Azerbaycan lisans başvuru koşulları neler diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bu süreci Bakü Devlet Üniversitesi özelinde aktaralım. Bakü Devlet Üniversitesi öğrencilerini mülakat neticesinde kabul etmektedir. Bu başvuruyu yapmak isteyen Türk öğrencilerin her şeyden önce en az 180 TYT puanı alması gerekir. Ayrıca lise başarı puanı da minimum 65 ve üzerinden olmalıdır.

Öğrenciler Skype üzerinden görüntülü bir mülakata dahil edilir. Bundan sonraki tüm süreç de elektronik ortamda yürütülür. Mülakatlarda başarılı olan öğrencilere davetiye mektubu ulaştırılır. Lise not dökümü, pasaport, heyet raporu, 8 biyometrik fotoğraf, lise diplomasının aslı, bu aşamada talep edilen belgeler arasındadır.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM