Tanıtım

Bakü Politeknik Üniversitesi

Türk öğrenciler için üniversite eğitimini yurt dışında tamamlamak, hem yabancı dili geliştirmek hem de kariyer basamaklarını genişletmek adına çok önemlidir. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine girmeyi başarmış üniversitelerden mezun olmak, prestij açısından da önemli bir durumdur. Her ne kadar yurt dışında üniversite okumak denilince akla öncelikli olarak Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve Rusya gibi popüler Avrupa ülkeleri gelse de son dönemde bu durumun ciddi anlamda değiştiğini görüyoruz.

Azerbaycan, üniversite eğitimi özelinde uluslararası düzeyde ilgi görmeye başlamış durumdadır. Gerek Azerbaycan üniversite fiyatlarının uygun olması gerekse de üniversitelerin eğitim çıtasının oldukça yüksek olması, Türk öğrencilerin yönünü bu tarafa çevirmesini sağlamıştır. Azerbaycan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için zorlu koşullar söz konusu değildir. Gerekli not ortalamasını sağlamanız ve 1 hazırlık aşamasını geçmeniz durumunda, lisans, master veya doktora düzeyinde eğitim almaya başlayabilirsiniz. Azerbaycan, Türkiye ile kültürel anlamda en çok benzerlik gösteren ülkelerin başında yer alır.

Azerbaycan Türkçesi ile Anadolu  Türkçesinin ile olan ilişkisi dışında iki halkın kültürel ve sosyal anlamda birbirine benzemesi, adaptasyon süreçlerini hızlandırmaktadır. Lisans sonrası dilerseniz Azerbaycan’da master yaparak kariyer planlamanızı bir adım ötesine taşıyabilirsiniz. İnşaat, enerji ve mühendislik gibi alanları okumak adına Azerbaycan ideal ülkelerden birisidir. Azerbaycan’da üniversite okumak adına Bakü öncelikli şehirdir. Aynı zamanda başkent olan Bakü’de dünyaca tanınan pek çok üniversiteden söz etmek olasıdır. Bu üniversitelerden bir tanesi de ülkemizden de pek çok öğrencinin başvuru yaptığı Bakü Politeknik Üniversitesi’dir.

Sizler için bu içeriğimizi Bakü Politeknik Üniversitesi’ne ayırmaya çalışacağız. Üniversiteye girmek adına en güncel koşullar neler, nasıl bir başvuru süreci söz konusu ve elbette Bakü, öğrenciler adına nasıl bir yer? Merak edilen tüm bu soruları, Bakü Politeknik Üniversitesi özelinde cevaplandırmaya çalıştık.

Bakü Politeknik Üniversitesi Hakkında

Azerbaycan’da yüksek lisans ve lisans alanında eğitim almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Bakü Politeknik Üniversitesi, Bakü Teknik Üniversitesi ismiyle de bilinir.  Bir devlet üniversitesi olan Bakü Politeknik Üniversitesi, başkent dışında Gence bölgesinde de konumlanır. Teknik bilimlerin farklı disiplinlerinde üst düzey eğitim veren kurumun 700 bin yayına sahip dev bir kütüphanesi bulunur. Bakü Politeknik Üniversitesi içinde toplamda 12 ayrı fakülte bulunmaktadır. Toplam öğrenci nüfusu her sene değişmekle beraber yabancı öğrencilerle beraber 7 bin civarındadır.

Öte yandan 50’den fazla bölüm ve 70 profesör söz konusudur. Öğretim üyesi sayısı ise 1.100’ün üzerine çıkmıştır. 1950 senesinde kurulan üniversite, ülkenin köklü eğitim kurumlarından birisidir. 1970 senesinde ikinci kampüs Gence bölgesinde kuruldu. Üniversite tam olarak bugünkü adına 1993 senesinde kavuşmuştur. Bologna kriterlerine uygun şekilde eğitim veren üniversite, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin resmi bir üyesi olarak bilinir. Ayrıca Rusya, Türkiye ve Amerika gibi ülkelerle başarılı iş birliktelikleri oluşturulmaktadır. 

Bakü Politeknik Üniversitesi’nde son 10 seneden bu yana uzaktan eğitim opsiyonu aktiftir. Üniversitenin kütüphanesine online olarak ulaşmak da olasıdır. 1999 senesinden itibaren YÖK bu üniversitenin denkliğini kabul etmeye başlamıştır. Üniversitenin Bakü şehrinin merkez bölgesinde yer alması önemli bir avantaj olarak kabul görmektedir. Bu sayede öğrenciler eğitimlerinin dışında sosyal yaşama kolayca dahil olabilmektedir.

Üniversite yönetimi zaten bu bağlamda yabancı öğrencileri destekleyecek aktivitelere sıklıkla imza atmaktadır. Çok sayıda Türk öğrencinin de Bakü Politeknik Üniversitesi çatısı altında eğitim aldığını da hatırlatalım. Üniversitenin lisans düzeyindeki eğitimi Azerbaycan Türkçesidir. Bu nedenle Türk öğrenciler, diğer yabancı öğrencilere kıyasla önemli bir avantaja sahiptir. Akademi çalışanları pek çok AB projesinde aktif bir şekilde yer almaya devam etmektedir.

 

Bakü Politeknik Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Bakü Politeknik Üniversitesi’nin orijinal bir yurdu bulunmaz. Fakat üniversite yönetimi, kayıt hakkı kazanan yabancı öğrencileri ya da Bakü’ye şehir dışından gelen Azerbaycan Türkü öğrencileri çevrede yer alan anlaşmalı yurtlara yönlendirir. Aynı zamanda yine okul çevresinde yer alan evleri kiralamak da yabancı öğrenciler için cazip opsiyonlardan birisidir. Ev kiralama ücretlerinin 400-600 manat arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Bakü Politeknik Üniversitesi Burs Olanakları

Azerbaycan’da eğitim alan öğrenciler için birçok burs seçeneği bulunur. Azerbaycan Hükümet Bursu, imkanlar açısından en cazip bursların başında gelir. Özel durumunuza ya da başarı seviyenize göre bu burstan faydalanmanız olası. Eğitim ücretlerinin bir kısmından muaf olmak adına burslara ilgi büyüktür. Aylık periyotlar halinde alabileceğiniz burslara tüm öğrencilerin başvurma hakkı bulunur.

Bakü Politeknik Üniversitesi Spor Olanakları

Öğrencilerin sportif ve kültürel anlamda kaynaşması, adaptasyon sürecine de katkı sunuyor. Bu nedenle okul yönetimi de yabancı öğrencilerin sportif etkinliklere yönelmesini fazlasıyla destekliyor. Bakü Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler voleybol, futbol ve basketbol sahalarıyla karşılaşabilir ve özel yüzme havuzlarından faydalanabilir.

Bakü Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Bakü sadece Azerbaycan’ın değil aynı zamanda ilgili bölgenin en modern ve gelişmiş şehirleri arasındadır. Özellikle enerji alanında çok büyük bir atılım içinde olan şehir, ekonomik açıdan tam anlamıyla çağ atlamıştır. Sosyal olanakları, metropol yapısı, kültürel ve sosyal olanakları, temiz ve düzenli sokaklarıyla yaşam kalitesini yükselten Bakü, öğrenciler için çok cazip bir destinasyondur. Özellikle hafta sonlarında öğrenciler Bakü içerisinde pek çok aktiviteye ve etkinliğe dahil olabilmektedir.

Bakü Eski Şehir Merkezi, UNESCO tarafından onurlandırılmıştır. Şehir “Kafkasların Parisi” olarak nitelendirilmektedir. Fakat Azerbaycan’da yer alan diğer şehirlere kıyasla daha pahalı bir şehir olduğunu söylemek gerekir.

Bakü Politeknik Üniversitesi Bölümleri

Bakü Politeknik Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi

Bakü Politeknik Üniversitesi’nde Rusça, İngilizce ve Azerice dillerinde eğitim verilir. Öğrenciler hem eğitim süreçlerinde dili öğrenmek hem de okula adapte olmak adına 1 sene hazırlık eğitimi almak zorundadır. Bu aşamada başarılı olan yabancı öğrenciler, kendi alanlarına dair eğitimi almaya hak kazanır.

Bakü Politeknik Üniversitesi Bölümler ve Ücretleri

Azerbaycan’da yüksek lisans fiyatları ya da lisans fiyatları konusunda bir arayışınız varsa güncel tablolardan yararlanmanız sağlıklı olacaktır. Çünkü her sene söz konusu ücretler belli oranda güncellenmektedir. Elektroteknik, makine yapım, bilgisayar sistemleri, kimya, enerji, radyoteknik, madencilik, akla gelen ilk bölümler arasındadır. Aşağıda güncel bölümleri ve bölüm eğitim ücretlerini bulabilirsiniz.

Bölümler
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar sistemleri ve enformatik bölümü
Elektrik Mühendisliği
Enerji bölümü
Kimya teknolojileri ve doğa koruması bölümü
Makine Mühendisliği
Matematik bölümü
Mekanik ve makine bilimler bölümü
Radyoteknik ve bağlantı sistemleri bölümü
Sibernetik Mühendisliği
Ulaştırma sistemleri bölümü
Yabancı öğrenciler öğretim bölümü
Yazılım Mühendisliği
Yerler incelemesi ve medencilik bölümü

Başvuru

Bakü Politeknik Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Azerbaycan üniversite başvurusu öncesinde her senenin başında açıklanan akademik takvime odaklanmak gerekir. Bu takvime göre Bakü Politeknik Üniversitesi eylül ayında öğrencilere kapılarını açar. Birkaç haftalık oynamalar olsa da bahar dönemi şubat ayının sonunda başlar. Her iki dönem öncesi lisans ya da master öğrencileri başvurularını gerçekleştirir. Başvuru hakkınızı kaybetmemek adına en güncel tarihleri resmi site üzerinden takip etmelisiniz.               Azerbaycan yüksek lisans başvurusu için belirlenen takvimle lisans takvimi farklıdır.

Bakü Politeknik Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Bakü Politeknik Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için bazı temel koşullardan söz etme mümkündür. İstenen belgeler arasında pasaport, lise diplomasının aslı, not dökümü, ikametgah, sağlık raporu ve fotoğraf (8 adet) bulunur. Öğrenci vizesi gibi bir prosedürle uğraşmanıza gerek yoktur. Online bir mülakat içerisinde kabul edilip edilmeyeceğiniz belli olacaktır. Başvuruları kabul olan öğrencilere hızlı bir şekilde kabul mektubu ve davetiye gönderilir.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM