Tanıtım

Bakü Avrasya Üniversitesi

Türk öğrenciler için Avrupa kıtasında yer alan popüler ülkelerde üniversite eğitimi almak son derece önemli bir referanstır. Fakat İngiltere, Almanya, Rusya, İspanya ya da Fransa gibi ülkelerde üniversite eğitimi almak, Türk öğrenciler için görece zorlu bir süreçtir. Yurt dışında eğitim almak adına Azerbaycan gibi ülkeler, başvuru kolaylığı ve fiyatlar açısından çok daha cazip olarak kabul edilir.

Azerbaycan’da master yapmak ya da lisans düzeyinde eğitim almak Türk öğrenciler için her daim ideal bir opsiyon olarak görülür. Bu durumun en önemli nedeni, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlü olmasıdır. Azerbaycan’da üniversite okumak amacıyla Bakü’ye giden Türk öğrencilerin çok önemli bir bölümü, oldukça olumlu geri dönüşler sağlamaktadır. Bu ayrıcalıklı ülkede üniversite eğitiminin merkezi tahmin edileceği üzere Bakü şehridir. Aynı zamanda başkent olan Bakü’de pek çok uluslararası prestije sahip üniversite bulunur.

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde de kendine yer bulan bu üniversitelere girmek adına profesyonel danışmanlarla iş birliği yapabilirsiniz. Azerbaycan üniversite fiyatları Avrupa ülkelerine kıyasla makul düzeydedir. Fakat buranın üniversite eğitiminde tercih edilmesinde tek gerekçe bu değildir. Türk öğrenciler genellikle kolay uyum sağlama şansı bulabilecekleri, dil ve sosyal yaşamda problem yaşamayacakları yabancı ülkelerde şanslarını denemek istiyor. Türkiye ile kardeş ülke olan Azerbaycan,  bu anlamda son derece isabetli bir seçim olarak öne çıkmaktadır.

Asya ve Avrasya arasında konumlanan ülke, ekonomik anlamda çok büyük bir çıkış içindedir. Aynı zamanda genel olarak güvenli bir ülke olan Azerbaycan’ın 10 milyona yakın bir nüfusu bulunur. Tıp, mühendislik, mimarlık ve güzel sanatlar gibi alanların özellikle çok daha popüler olduğu görülür. Azerbaycan’ın en popüler üniversitelerinden biri olan Bakü Avrasya Üniversitesi, bugünkü içeriğimizin konusunu oluşturuyor.

Bakü Avrasya Üniversitesi Hakkında

Bakü Avrasya Üniversitesi, Azerbaycan’ın öne çıkan özel üniversitelerinden biridir. İsminden de anlaşılacağı üzere başkent Bakü’de yer alan Bakü Avrasya Üniversitesi, Rusça ve Azerbaycan Türkçesinde eğitim verir. Azerbaycan’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin de her zaman öncelik verdiği eğitim kurumlarından biri olan Bakü Devlet Üniversitesi, aynı zamanda Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin bir parçasıdır.

Başarılı üniversite, 30 Nisan 1992 tarihinde kurulmuştur. O dönem üniversitenin ilk adı Yüksek Diplomatik Koleji olarak tayin edilmiştir. Diplomatik uzmanlar yetiştirmek amacıyla kurulan üniversite, tarihi boyunca bilimsel araştırmalara da ev sahipliği yapmıştır. Bugünkü adını ise 2005 senesinde alan üniversite, Azerbaycan’ın gelişiminde de aktif bir şekilde rol oynamıştır.

Bakü Devlet Üniversitesi’nin fark yaratan özellikleri arasında pek çok maddeden söz etmek mümkündür. Örneğin Bologna kriterlerine uygun bir şekilde eğitim verilmesi, diplomasının ülkemiz de dahil olmak üzere bütün ülkelerde tanınması, kütüphanesine 24 saat online ulaşılması ve farklı dilleri öğrenme şansı sunması, bunların başında gelir. Üniversite içerisinde ayrıca özel bir Türkoloji araştırma merkezi bulunur. Bu arada İtalya’nın Cenova Üniversitesi ile ortak yürüttüğü “turizm ekonomisi” adlı bir çift diploma projesi uygulamaya geçilmiştir. Dünyada 4 ayrı evrensel kuruluşa üye olan Bakü Devlet Üniversitesi, 100’e yakın kurumla iş birliğini sürdürmektedir.

Üniversitenin mevcut rektörü olan Prof. Dr. Nazım Hüseyinli, çok uzun senelerden bu yana bu görevin başındadır. Bu sene kurumun 30. Yıl etkinliklerine Türkiye’den de pek çok üniversite katılım gösterdi. Siz de tercih dönemlerinizde yönünüzü Azerbaycan’a doğru çevirdiyseniz, Bakü Devlet Üniversitesi sizin için ideal seçeneklerden biri olacaktır. Genel bilgileri aktardıktan sonra başvuru sürecinden kısaca söz edelim.

 

Bakü Avrasya Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Yabancı öğrenciler için konaklama seçeneklerinden doğru zamanda faydalanmak çok önemlidir. Özellikle uzaktan başvuru neticesinde kabul edilen öğrenciler, konaklama sorununa çözüm üretirken oldukça zorlanır. Yurt kapasiteleri öğrenciler tarafından çok hızlı şekilde dolmaktadır. Bakü Avrasya Üniversitesi’nde yurtlar ve 2 ve 4 kişilik odalardan oluşur. Yüksek hızlı internet, TV, çamaşır hizmeti, kantin, okuma odaları, merkezi ısıtma, öne çıkan ayrıcalıklar arasındadır.  Ayrıca yurtlarda 7/24 güvenliğin sağlanması adına gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Bakü Avrasya Üniversitesi Burs Olanakları

Bakü Avrasya Üniversitesi’ni kazanan kişiler için bir burs kazanabilmek son derece önemlidir. Eğitim masraflarını azaltmak adına burs başvuruları yapabilir ve başarı durumunuza göre şansınızı değerlendirebilirsiniz. Tüm eğitim düzeyleri için ayrı ayrı burslar açılmaktadır. Lisans özelinde hükümet bursları, en çok ilgi gören burstur. Lisans burs başvuruları için 25 yaşından ufak olmanız gerekir. Ödenekler aylık periyotlar halinde sağlanır. 

Bakü Avrasya Üniversitesi Spor Olanakları

Bakü, bilindiği üzere üniversite sporlarında önemli bir atılım içindedir. 2018 yılında ülkede Üniversite Spor Oyunları ismiyle geniş çaplı bir organizasyona imza atıldı. Bakü Avrasya Üniversitesi’nde ise hem ana kampüs alanında hem de yurt çevrelerinde çok sayıda kapalı spor salonu dışında, futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile karşılaşmanız olası.

Bakü Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Üniversitenin Bakü gibi önemli bir başkentte yer alması, öğrenciler için önemli bir ayrıcalıktır. Her ne kadar yüksek yaşam maliyetlerine sahip olsa da öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimini desteklemesi, burayı cazip kılar. Öğrenciler için 400-450 dolar civarında bir aylık maliyetten söz etmek olasıdır. Azerbaycan Türkçesinin resmi dil olması, Türk öğrencilerine karşı duyulan yakınlık, ülkemizden giden öğrenciler için artı bir değer yaratır. İçeri Şehir, Ateşgah, Kız Kulesi, Kobustan Milli Parkı, Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi popüler destinasyonlar arasında kendine yer bulur.  

Bakü Avrasya Üniversitesi Bölümleri

Bakü Avrasya Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi

Azerbaycan’da eğitim almaya hak kazanan yabancı öğrenciler, 1 sene boyunca hazırlık eğitimi almak zorundadır. Hazırlık aşamasında hem yabancı dilinizi geliştirebilir hem de Bakü Avrasya Üniversitesi’ne daha hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz. Bu dönem 6 aylık iki ayrı dönemi kapsar. Hazırlık aşamasının sonunda başarılı olan öğrenciler, kendi alanlarında eğitim alma hakkına kavuşur.

Bakü Avrasya Üniversitesi Bölümler ve Ücretleri

Azerbaycan’a yüksek lisans fiyatları ya da lisans fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak adına aşağıda hazırladığımız tablodan yararlanabilirsiniz. Bakü Avrasya Üniversitesi’nin fakülteleri arasında filoloji fakültesi ve iktisat fakültesi ön plana çıkar. Modern diller, ekonomi bilimi, çeviri ve yorumlama, ilgi gören bölümlere örnek olarak gösterilebilir. Ücretleri değerlendirirken, Bakü Avrasya Üniversitesi’nin özel bir üniversite olduğunu unutmayın.

Bölümler

Başvuru

Bakü Avrasya Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Bakü Avrasya Üniversitesi başvuruları genellikle mart ve nisan gibi aylarda başlar. Bu uzun maratonun sonunda gerekli koşulları karşılayan kişiler, kayıt yapmaya hak kazanır. Başvuru tarihlerini güncel olarak takip etmek oldukça önemlidir. Bu tarihleri kaçırmanız durumunda bir sonraki döneme kalma şansınız vardır.

Bakü Avrasya Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Azerbaycan yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvurusu yaparken gerek profesyonel danışmanlık firmanız gerekse de üniversite yönetimi ile iletişim halinde olmak size avantaj getirir. Kurumun resmi sitesinde akademik takvim detaylı olarak açıklanır. Aynı zamanda başvuru için ihtiyaç duyacağınız belgeler de her senenin başında kapsamlı şekilde sunulur.

Bu belgeler yerli ve yabancı öğrenciler için ayrı ayrı sunulur. Yabancı uyruklu öğrencilerin başvuruları elektronik ortamda kabul edilir. Belgelerin noter tasdikli kopyası, sağlık sertifikası, pasaport, 6 adet fotoğraf ve sınav sertifikasını hazırlamalısınız. Komisyon uygun görürse kabul mektubu öğrencinin adresine ulaştırılır.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM