Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi

Tanıtım

Milli Eczacılık Üniversitesi, yüksek eğitimli uzmanlar yeni nesil eğitimi ve yüksek teknoloji eczacılık alanında rekabetçi bilimsel tasarımlar geliştirmesine yönelik devlet politikasının uygulanmasında önde gelen eczacılık eğitim ve bilim milli geliştirme merkezidir. Üniversite, eğitim ve bilim el birliği temelinde yüksek eğitimli uzmanların yoğun bilimsel hazırlaması için alt yapıyı oluşturmaktadır.

Milli Eczacılık  Üniversitesi, Kharkiv İmparator Üniversitesi kapsamında 1805 yılında kurulmuş, büyük bilimsel örf  adet ve tarihçeye sahip Ukrayna’nın ana ecza eğitim kurumu olmuştur.

Milli Eczacılık  Üniversitesi, Ukrayna*nın ecza alanındaki yüksek eğitimi veren tek bir kurumudur. 1921 yılında Kharkiv önde gelen bilginleri teklifiyle Ukrayna Sağlık ve Bilim Milli Konseyi yönetmenliği ile Ukrayna’da ilk ve tek olan Kharkiv Ecza enstitüsü açtırılmıştır. Milli Ecza Üniversitesi’nde farklı zamanlarda ünlü bilginler çalışmışlardır. Bunlardan bazıları: M.O.Valiashko, M.S.Bokarius, M.P.Krasovskyi, A.D.Rozenfeld, G.Ye.Mukhin, O.İ.Cherkes, Ye.S.Khotynskyi, Yu.G.Borysiuk, P.O.Petyinin.

Ukrayna eczacılığı kapsamındaki biyolojik aktif maddeler kimyasal sentezi, kimyasal  toksikoloji analiz, sentetik ayrıca doğal ilaçlar geliştirmesi ve üretimi teknolojileri, ilaçlar kalite kontrolü, eczacılık düzenlemeleri ve ekonomisi alanları Milli Ecza Üniversitesi’ne bağlıdır. Milli Ecza Üniversitesi kurucularından biri Prof.A.D.Rosenfeld vesilesiyle ile Eczacılık bilimsel merkezi olan Sağlık Milli Kurulu Deney Ecza Enstitüsü (halen İlaçlar Devlet Bilim Merkezi) kurulmuştur.

1991 yılı: Kharkiv Ecza Enstitüsü, SSCB’nin 900 yüksek eğitimi kurumu arasından Sovyet Birliği kapsamında akredite olmuş ilk üç yüksek eğitim kurumu arasında yer almıştır. Kharkiv Ecza Enstitüsü, 1992 yılında Ukrayna Ecza Akademisi olarak reorganize edilmiştir. 1994 yılında Ukrayna Ecza Akademisi, en yüksek IV seviyede akredite edilmiştir. 1999 yılında Milli Ecza Akademisi statüsü almış olup ve 2002 yılında Milli Ecza Üniversitesi statüsü kazanmıştır.

Eczaneler, ecza kurumları, parfümleri ve kozmetik işletmeleri, ilaçlar kalitesiyle uğraşan resmi kurumlar gibi eczacılığın  bütün alanlarında eğitimli  uzmanlar Bilim Doktorları ve Doktora Adayları eğitimi için gerekli koşullar Milli Ecza Üniversitesi’nde sağlanmışlardır.

Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi Bölümleri

Milli Ecza Üniversitesi, personelleri ve öğrencileri sayısı 20 binden fazla (aralarından öğrenci, yüksek lisans uzmanları, lisansüstü eğitimi alan öğrencilerin sayısı 17,5 binden fazla), dünyada tanınan eşsiz eğitim ve bilim kompleksidir.

Üniversite kapsamında 49 bölüm, Ecza uzmanları ileri eğitim Enstitüsü, Milli Ecza Üniversitesi Lisesi, Merkez bilimsel-araştırma Laboratuvarı, İlaçlar kalitesi kontrolü resmi bilimsel-araştırma Laboratuvarı, Klinik muayeneler laboratuvarı ile Klinik muayene Merkezi, Biçim-fonskiyonel araştırmalar problemleri Laboratuvarı, Mikrobiyoloji ve immünoloji araştırmaları problemleri Laboratuvarı, Ecza eğitimi bilimsel-araştırma Laboratuvarı, Elektroteknik ve elektronik Laboratuvarı, Uzaktan eğitim teknolojileri Merkezi, Parenteral ve oral ender ilaçlar bilimsel-araştırma Laboratuvarı, Bilgisayar Merkezi vardır.

2015-2016 eğitim yılında Üniversite’de 619 bilim-eğitim personeli çalışmaktadırlar, aralarından 116 Bilim Doktoru, Profesör, 447 Bilim Adayı, Doçent, 1 Ukrayna Milli Bilimler Akademisi Akademisyeni, Ukrayna Milli ve belli alana mahsus Bilimler Akademileri 10 Akademisyeni ve muhabir üyesi, 13 Onurlu bilim ve teknik adamı, 2 Onurlu sağlık memuru, 1 Onurlu Ukrayna kaşifi, 2 Onurlu eczacılık memuru, 3 Onurlu eğitim memuru, Bilim ve teknik alanında Ukrayna ödüllerini kazanan 4 kişi, Ukrayna Ecza Üniversitesi onurlu ünvanlarına sahip personeller vardır.

Milli Ecza Üniversitesi, Avrupa Ecza Üniversiteleri Derneği (EAFP), Uluslararası Ecza Teşkilatı (FIР), Avrasya Üniversiteler Birliği (EUA), Üniversitler Magna Carta Birliği (The Magna Charta Universitatum), Üniversiteler Uluslararası Derneği (IAU) üyesidir.

Genellikle Milli Ecza Üniversitesi, çeşitli değerlendirmelerde yüksek sonuçlar almaktadır. Ayrıca, UNESCO-2015 değerlendirmesine göre ülkenin 200 en iyi üniversitesi arasından Milli Ecza Üniversitesi, 91% olan bilimsel-eğitim potansiyel kalitesi değeri en iyilerinden birine sahiptir. Milli Ecza Üniversitesi, Ukrayna tıbbi yüksek eğitim kurumları arasından 2. yeri almaktadır.

Bölümler
Eczacılık
Eczacılık
Farmasötik Preparasyonların Teknolojisi
Kalite, Standardizasyon, Belgelendirme
Klinik Eczacılığı
Laboratuvar Tanısı
Parfümer ve Kozmetik Preparasyonlarının Teknolojisi

Başvuru

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM