Tanıtım

Kazan Federal Üniversitesi

Avrupa’nın birçok ülkesi, şu anda Türk öğrenciler için bir fırsat niteliğindedir. Eğitim sistemindeki farklılıklar, diplomanın yarattığı iş fırsatları ve referanslar, dil konusunda yarattığı avantajlar, öğrencilerin hem vizyonunu geliştiriyor hem de kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmasını sağlıyor. Avrupa’da üniversite anlamında en çok ilgi gören ülkelerden biri de Rusya’dır. Rusya’nın Türkiye ile komşu olması, ilginin ve odak noktanın buraya yoğunlaşmasında oldukça etkili oluyor. Rusya’da üniversite okumak pek çok açıdan ayrıcalıklar sağlıyor.

Rusya’da master ya da lisans düzeyinde eğitim görmek isteyen kişiler, bölgedeki üniversitelere dair araştırmalar gerçekleştiriyor. Eğitimde bir marka olarak görülen ülkenin yabancı öğrenciler konusundaki tutumu ve yaklaşımları, buraya daha kolay şekilde adapte edilmesini sağlıyor. Rusya’da üniversite okuyarak hem kendi alanınızda uzmanlaşabilir hem de Rusça gibi dünyanın önemli dillerinden birine hakim olabilirsiniz. Rusçanın resmi anlamda konuşulduğu ülkelerin fazlalığı, öğrencilere de geniş iş opsiyonları sunuyor. Rusya’da yüksek lisans, doktora ya da lisans seviyesinde eğitim almak isteyen kişiler, dünyanın en köklü üniversitelerinde yer alma şansı edinebiliyor. Burada yer alan tarihi üniversiteler; genel olarak Kazan, Moskova, Petersburg gibi şehirlerde toplanıyor.

Kazan şehrinde konumlanan Kazan Federal Üniversitesi’nde okumak isteyen Türk öğrenciler, rehber niteliğindeki bu içeriğimiz sayesinde pek çok bilgiye sahip olabilir. Kazan Federal Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında kendinde üst sıralardan yer bulmuş, önemli bir kurumdur. Üniversitenin yer aldığı bölgede Rusça dışında Tatarca da aktif şekilde konuşulmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler birden fazla dile hakim olma şansı edinir. Bu prestijli üniversiteye başvururken profesyonel düzeyde danışmanlık desteği almayı da ihmal etmemelisiniz. Şimdi bu genel girişten sonra dilerseniz Kazan Federal Üniversitesi’ne dair künye bilgilerine göz atalım.

Kazan Federal Üniversitesi Hakkında

Rusya’da üniversite okumak adına en ideal seçeneklerden biri olan Kazan Federal Üniversitesi, ülkenin aynı zamanda en köklü üniversitelerinden biri durumunda. Yaklaşık olarak 200 yıllık bir geçmişi olan üniversite, geleneksel yapısını modern eğitim metotları ile dengelemeyi başarmıştır. Burası aynı zamanda Tataristan bölgesinin de eğitim merkezi olarak kabul görür. 2009 senesinden sonra federal bir üniversite statüsüne kavuşan üniversitede şu an itibarıyla 50 bin kadar öğrenci bulunur. Aynı zamanda 300 kadar da lisans ve master programı söz konusudur.

Kazan Federal Üniversitesi, yaklaşık 40 seneden bu yana yabancı öğrencileri bünyesinde kabul etmektedir. Toplamda 30 civarında bilimsel laboratuvara sahip olan eğitim kurumunda 14 enstitü ile 3 yüksek okul bulunur. Kazan Federal Üniversitesi, Rusya’nın en eski 3 üniversitesinden biri durumundadır. Genel olarak 50 bine yakın öğrenci nüfusuna sahip olan köklü üniversitede 605 doçent ve 208 profesör görev yapar. Ayrıca üniversitede toplam 17 fakülte bulunur. Kazan Federal Üniversitesi bünyesinde toplamda 5 milyon kadar kitap ve materyal bulunur. Gelmiş geçmiş en büyük liderlerden biri olarak kabul edilen Vladimir Lenin ile dünya edebiyatına damga vuran Tolstoy, üniversitenin en ünlü mezunları arasındadır. Genç bilim insanlarının ağırlıkta olduğu Kazan Federal Üniversitesi, bu niteliğini uluslararası çalışmalarına yansıtmayı başarmıştır.

Üniversite içinde botanik bahçesinden, müzelere, araştırma saha istasyonlarından gözlem evlerine kadar pek çok seçenek bulunur. Moskova’da yer alan üniversitelere kıyasla Kazan şehrindeki üniversitelerin ekonomik anlamda daha cazip olması, buraya öncelik verilmesini sağlıyor. Aynı zamanda Tataristan bölgesi yaşam maliyetleri de bu anlamda caziptir. 1804 senesinde kurulmuş olmasına rağmen her dönem ilgi görmeyi ve zamanın koşullarına uyum sağlamayı başarmıştır. Bu arada Kazan’dan Türkiye’ye yatay geçişin mümkün olması da Kazan Federal Üniversitesi’nin popüler kalmasında etkili olmuştur. Rusça ve İngilizce eğitimin verildiği bu özel eğitim kurumunda siz de yerinizi alabilirsiniz. Bunun için başvuru sürecini büyük bir titizlikle yürütmelisiniz.

 

Kazan Federal Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Kiralık konut, kiralık oda, özel yurt, devlet yurdu, hostel, bölgede ön plana çıkan konaklama seçenekleri arasındadır. Merkeze olan uzaklık ve odanın teknik olanakları, konaklama ücretlerini de doğrudan etkiler. Kazan Federal Üniversitesi’nde yurt seçenekleri genellikle 2-4 kişilik odalardan meydana gelir. Üniversitede yabancı öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını gidermek ve bu konuda rehberlik etmek için bir birim bulunur. Bu anlamda dilediğiniz zaman üniversiteden konaklama anlamında danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Kazan Federal Üniversitesi Dünya Sıralaması

Kazan Federal Üniversitesi, eğitim kalitesini dünya sıralamasına doğrudan yansıtmayı başarmıştır. Üniversite şu anda dünyanın en iyi 400 üniversitesi içerisinde gösterilmektedir. İlk 400 üniversitesi içerisinde olduğu için ikinci sınıfı bitiren öğrencilerimiz Kazan Federal Üniversitesinden direk Türkiye de bulunan üniversitelere yatay geçiş yapabilir.

Kazan Federal Üniversitesi Burs Olanakları

Kazan Federal Üniversitesi’ne kayıt yaptıran herkesin resmi anlamda burslardan faydalanma hakkı bulunur. Rusya hükümeti her sene yaklaşık olarak 15 bin öğrenciye burs olanağı tanımaktadır. Burs düzeyi genellikle öğrencinin özel durumuna ve başarılarına bağlı olarak değişir.

Kazan Federal Üniversitesi Spor Olanakları

Üniversite sadece bilimsel ve teknik olanaklarıyla değil aynı zamanda sportif ve kültürel faaliyetleriyle de fark yaratır. Köklü eğitim kurumu hatırlanacağı üzere 2013 senesinde üniversiteler arası en prestijli spor organizasyonu olarak kabul edilen UNİVERSİAD’a ev sahipliği yaptı. O dönemden kalan onlarca spor salonu ve tesis, güncel olarak öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.

Kazan Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Türkiye’den Rusya’ya ve bilhassa da Tataristan bölgesine gidenler kültürel ve sosyal anlamda pek bir uyum problemi yaşamıyor. Yabancı öğrencilere yönelik geliştirilen olanaklar ve ılımlı yaklaşımlar, bu durumu yaratmıştır. Bir akademik sezon içerisinde öğrenciler genel olarak 4-5 bin dolara ihtiyaç duyar. Bu durum elbette yaşam tarzlarına ve tercihlere göre değişir.

Kazan aynı zamanda Tataristan’ın da başkentidir. Turizm konusunda oldukça hızlı bir şekilde gelişen Kazan’da öğrenciler çok sayıda tur ve gezi programına dahil olur. Aynı zamanda buranın bir spor merkezi olması da öğrencilerin sosyalleşmesine katkı sunar. Üniversite ile ülkemiz arasında yaklaşık 800 km mesafe bulunur. Ülkenin doğu ucundaki Volga Nehri’ne yakın konumda bulunan Kazan’da birçok Türk yaşar.

Kazan Federal Üniversitesi Bölümleri

Kazan Federal Üniversitesi’nde Rusça Hazırlık Eğitimi

Kazan Federal Üniversitesi’nde hazırlık 8-10 ay gibi bir sürede tamamlanır. Hazırlık aşamasında çoğunlukla 8-14 kişilik sınıflar bulunur. Yabancı öğrenciler ana branş eğitimi öncesinde haftada 20 saat kadar Rusça dil eğitimi alır. Bu aşama öğrencilerin hem Rusya’ya hem de üniversiteye adapte olmasında etkilidir.

Kazan Federal Üniversitesi Bölümler ve Ücretler

Kazan Federal Üniversitesi’nde 44 uzmanlık alanı bulunur. Tüm bölümlerde belirlenen fiyat yaklaşımları birbirinden farklıdır. Buna rağmen genel anlamda Rusya üniversite fiyatları ile kıyaslandığında Kazan Federal Üniversitesi eğitim ücretleri makul düzeydedir. Rusya’da yüksek lisans fiyatları da aynı şekilde pek çok Avrupa ülkesine göre uygun olarak kabul edilir. En güncel bölüm ve ücretleri, sizler için hazırladığımız detaylı tablodan inceleyebilirsiniz.

Bölümler
Beden Eğitimi
Bilgi Sistemi ve Teknoloji
Bilgisayar Mühendisliği
Dil Bilimi
Diş Hekimliği
Diş Hekimliği
Eczacılık
Ekonomi
Genel Tıp
Genel Tıp
Hukuk
İşletme
İşletme
Klinik Psikoloji
Makine Mühendisliği
Psikoloji
Siyasal Bilimleri
Sosyoloji
Turizm
Turizm
Yazılım Mühendisliği

Başvuru

Kazan Federal Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Rusya yüksek lisans başvurusu yaparken ya da lisans bölümlerinde şansınızı denerken başvuru tarihleri konusunda en güncel bilgilere odaklanmanız gerekiyor. Kazan Federal Üniversitesi’nin resmi sitesinde akademik takvim her senenin başında net bir şekilde açıklanmaktadır. Bu sene özelinde başvurular Nisan ayının ilk haftası ile beraber başlamıştır. Başvuru süreci eylül ayının sonuna dek devam etmektedir. Tabii başvuru tarihleri ve kabul süreçleri bölümden bölüme değişiklik gösterebilmektedir.

Kazan Federal Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Rusya üniversite başvuruları oldukça hassas bir süreci beraberinde getirir. Bu nedenle de öğrenci adayları prosedür anlamında oldukça dikkatli davranmak zorundadır. Kazan Federal Üniversitesi başvuruları resmi site üzerinden online olarak gerçekleşir. Burada dolduracağınız başvuru formu ve talep edilen evraklar noktasında yapacağınız en ufak bir hata bile bir senenizin boşa gitmesi anlamına gelebilir. İstenen belgeler arasında lise not ortalaması, pasaport, son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf ön plana çıkar. Başvuru kabulü sonrasında özel sağlık testleri ve resmi davetiye gibi aşamalar söz konusudur. Başvuru sonucunuzu doğrudan web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM