Tanıtım

Georgian Technical University

Türkiye'de liseden yeni mezun olmuş ya da mezun olmak üzere olan öğrenciler arasında yurt dışında üniversite okuma konusu özellikle son dönemlerde çok sıkça gündeme gelen ve fırsat bulunduğunda yer yer uygulanan bir konudur. Bu durum bazı kesimler tarafından iyi bir bakış açısı ile yorumlanırken bazı kesimler tarafından da bu durumun oldukça negatif bir durum olduğu konuşulur. Ancak konuşulanlardan ve düşünülerden, yani fikirlerden ve anlayışlardan bağımsız olarak Türk gençleri içerisinde, özellikle lise çağı bitmek üzere olan gençlerde yurt dışında üniversite okuma hayali sıklıkla gözlemlenebilen bir gerçektir.

Yurt dışında üniversite okumak çoğu konuda avantajlı bir durum olsa da bu durumun bazı zorlukları da vardır. Örneğin Almanya, İngiltere ya da Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yıllarca eğitim görmek, dolayısı ile yıllarca bu ülkelerde yaşamak günümüzde ekonomik olarak oldukça zorlayıcı bir durumdur ve kimi bireyler için bu yaşam bütçe anlamında zorlayıcı olabilir ve astronomik rakamlar ödenmesine sebep olabilir.

Ancak içeriğimizin konusu olan Georgian Technical University  Türkiye'ye çok yakın bir ülke olan ve batı ülkelerine kıyasla hem gündelik yaşam hem eğitim ücretleri anlamında çok daha ekonomik bir ülke olan Gürcistan'da yer alır. Gürcistan Sovyetler Birliği ülkelerine dahil olduğu günlerden bugüne son derece köklü, sağlam ve kaliteli bir eğitim tarihine, dolayısı ile günümüzde hala kayda değer bir eğitim kapasitesine sahiptir.

Gürcistan'ın içerisinde Georgian Technical University'nin de dahil olduğu bir çok okulu, üniversiteyi ve eğitim kurumunu barındırmakta olan şehri Tiflis öğrenciler için adeta bir eğitim ve yaşam merkezi konumundadır. Şehir içerisinde Georgian Technical University'nin de dahil olduğu bir çok uluslararası öğrenci kabul eden ve çok sayıda yabancı öğrenciye sahip olan birçok kaliteli üniversite ve eğitim kurumu bulundurmaktadır.

Yıllardır hem Gürcistan için hem de global çapta adeta bir eğitim merkezi olan Tiflis şehri estetik, mimari yapısı, kültürü, eğlencesi ve yer yer de dinginliği ile özellikle bir öğrenci için kesinlikle görülmesi, hatta yaşanması gereken bir şehirdir.

Georgian Technical University Hakkında Genel Bilgiler

Georgian Technical University Gürcistan'ın öğrenci şehri olan Tiflis şehrinde yer alır. Okul Türkiye'de daha çok yerel ismi olan Gürcistan Teknik Üniversitesi ismi ve GTU kısaltması ile bilinir. Ülkemizde Gürcistan Teknik Üniversitesi olarak da bilinen Georgian Technical University Tiflis'in, hatta Gürcistan'ın en büyük, en nitelikli ve en kapsamlı eğitim ve bilim kurumları arasında ilk sıralarda gelir.

Georgian Technical University, ya da Türkçe ismi ile Gürcistan Teknik Üniversitesi'nin odak noktası uluslararası düzeyde, yüksek eğitim anlamında rekabet alanını güçlendirmek, kalitesini artırma yolu ile konumunu iyileştirmek ve uluslararası inovasyonlar ile Gürcistan'a kayda değer faydalar sağlamaktır. Okul kurulmuş olduğu yıllardan günümüze bu amacını son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ve bu konumunu istikrarlı bir biçimde korumayı da başarmıştır. Okul Gürcistan ülkesi için profesyonel ve akademik becerileri öğrenmek anlamında son derece önemli bir merkez konumundadır ve ülkenin en önemli eğitim kurumları arasında olmanın yanı sıra aynı zamanda Gürcistan'ın en önemli bilim kurumlarından da biridir.

Georgian Technical University içerisinde Gürcüce, Rusça, İngilizce ve Almanca dillerinde eğitim verilen ve uluslararası standartlara sahip kaliteli ve başarılı bir okul olarak bilinir. Okul içerisinde eğitim görmek isteyen öğrencilere, eğer bu dillerden birini bilmiyorlar ise hazırlık dönemlerinde etkili bir eğitim ile tercih edilen dili öğretir.

Tiflis'te Öğrenci Yaşamı

Georgian Technical University'nin de içinde bulunduğu birçok üniversiteye, eğitim kurumuna, öğrenci yurduna ve okula sahip olan Tiflis için Gürcistan'ın öğrenci şehri ifadesini kullanmak hiç de yanlış olmayacaktır. Tiflis şehri uzun yıllardır Gürcistan ülkesi için adeta bir eğitim şehridir ve şehir çok fazla sayıda yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapar.

Tiflis'te yer alan Georgian Technical University gibi üniversiteler hem kaliteleri, hem prestijleri hem eğitim kapasiteleri, hem de bu eğitim düzeyine rağmen Almanya, İtalya, İngiltere ya da Fransa gibi Avrupa ülkelerine, Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Kanada'ya göre çok daha az maliyetlidir. Bu açıdan özellikle Türk öğrenciler ve öğrenci adayları için Gürcistan'ın Tiflis şehri öğrencilik hayatını geçirmek için hem çok uygun, hem çok eğlenceli, hem de çok verimli bir şehir olacaktır.

Tiflis'te yer alan Georgian Technical University gibi kaliteli okulların eğitim ücretleri Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelere nispeten daha ucuz olmak ile birlikte bu şehirde günlük yaşam maliyeti de bahsedilen bu ülkelere göre çok daha uygun olacaktır. Üstelik Tiflis uzun süredir çok fazla yabancı öğrenci kabul eden bir şehir olduğundan şehrin ekonomisi de bu duruma adapte olmuş vaziyettedir. Bu da Georgian Technical University gibi Tiflis'te yer alan üniversitelerde ve eğitim kurumlarında eğitim öğretim hayatını sürdüren öğrenciler için son derece pozitif bir durumdur.

Georgian Technical University Bölümleri

Georgian Technical University Dersler

Georgian Technical University, ya da Türkiye'de daha sık kullanılan ismi ile Gürcistan Teknik Üniversitesi isminden de anlaşılabileceği gibi teknik bir üniversitedir ve içerisinde teknik üniversitelerde görmeye alışık olduğumuz fakülteleri ve bölümleri bulundurur. Okul içerisinde yer alan fakültelerden bazıları mühendislik fakültesi, madencilik ve jeoloji fakültesi, kimya bilimleri fakültesi, hukuk ve uluslararası ilişkiler fakültesi, ekonomi mühendisliği, iş teknolojileri, bilişsel kontrol sistemleri,        ve uluslararası tasarım okulu fakülteleri ve bölümleridir.

Georgian Technical University bu bölümlerin her birinde, özellikle mühendislik ve teknik fakülteler başta olmak üzere çok kaliteli, yetkin ve etkili düzeyde bir eğitim verir.

Georgian Technical University Ücretleri

Georgian Technical University okulunun dönemlik ve senelik kayıt ücretleri içinde bulunulan döneme ve seneye göre değişim göstermektedir. Georgian Technical University tarafından belirlenmiş olan kayıt ve eğitim ücretleri her sene başvuru dönemlerinden önce okulun resmi internet sitesi üzerinden açıklanır.

Georgian Technical University'de okuyacak olan Türk öğrenciler için okul ücretinin dışında bir de konaklama ve günlük yaşam maliyetleri durumu söz konusudur. Ancak Gürcistan'ın Tiflis kenti Georgian Technical University'nin de dahil olduğu bir çok okula, bir çok eğitim kurumuna ve birçok üniversiteye, dolayısı ile çok fazla sayıda öğrenci nüfusuna sahiptir. Bu nedenle şehirde yaşamanın bedeli öğrencilere daha uygun olacak biçimde düzenlenmiştir. Buna ek olarak öğrencilerin konaklama ve yaşam bedellerini de içinde bulunduran eğitim paketleri de öğrenciler için bir seçenek olarak sunulmuştur ve bu seçenekler özellikle yabancı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bölümler

Başvuru

Georgian Technical University Başvuru Tarihleri

Georgian Technical University için belirlenmiş olan başvuru tarihleri genelde Temmuz ve Ağustos gibi yaz tatili, yani ara dönemde olsa da başvuruların alınacak olduğu tam tarihler dönemden döneme değişiklik gösterebilmektedir. Georgian Technical University gibi okullar her sene gerekli zamanlarda resmi internet siteleri gibi kaynaklar üzerinden tam başvuru tarihlerini açıklarlar.

Önümüzdeki eğitim dönemi için Georgian Technical University yapılacak başvuruların tam tarihleri okulun internet sitesi olan https://gtu.ge/Eng/ adresinde duyurular bölümünde yer almaktadır. Tam tarihi öğrenmek isteyen adaylar Georgian Technical University resmi web adresi üzerinden bu bilgiye rahatlıkla ulaşabilirler.

Georgian Technical University Başvuru Süreci ve Kabul

Georgian Technical University başvuru süreci dönemlerinde okula kayıt olabilmek için gerekli olan şartları resmi kaynaklar üzerinden açıklar. Georgian Technical University teknik bir okuldur ve burada üst düzey bir eğitim verilir. Bu nedenle okula girmek için okul tarafından belirlenmiş olan bir takım başarı standartları bulunmaktadır. Öğrenciler okul tarafından belirlenmiş olan bu kriterlere uygunlar ise başvuru süreçleri devam eder.

Başvuru sürecinin devamında Georgian Technical University öğrenci adaylarından bir takım resmi belgeler talep eder. Öğrenci adaylarının Georgian Technical University talep edilen bu resmi belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlamaları ve tamamlamış oldukları bu belgeleri okul tarafından belirlenmiş olan başvuru tarihleri içerisinde okulun ilgili kurumuna teslim etmeleri gerekir.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM