Charles Üniversitesi, Eczacılık, Çek Cumhuriyeti

Tanıtım

Charles Üniversitesi, Eczacılık, Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın kalbi olarak gösterilen Çek Cumhuriyeti eğitim anlamında da gözde ülkelerden biridir. Dünyanın dört bir yanından lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, dil eğitimi gibi pek çok eğitim alanında öğrenci kabulü yapılmaktadır. Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulan Çek Cumhuriyeti’nin en eski üniversitesi ünvanına sahiptir. Oldukça büyük bir üniversite olan Charles Üniversitesi toplamda 17 fakülteden oluşmaktadır. Bu fakültelerin 14 tanesi Prag şehrinde, 2 tanesi Hradec Kralove ve 1 tanesi Plzen şehrindedir. Charles Üniversitesinin en çok tercih edilen bölümlerinin başında Eczacılık gelmektedir. Sağlık alanında oldukça başarılı olan üniversitelerde Tıp, Diş hekimliği, Fizyoterapi gibi alanlarda oldukça çok tercih edilmektedir.

Avrupa’nın en başarılı eğitim veren kurumları arasında yer alan Charles Üniversitesi’nde yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim görmektedir. Geçtiğimiz yıllarda okul The Times Higher Education World University sıralamasında en iyi 305. Üniversite olmuştur. Üniversite genelinde 4500 akademisyen 7900 öğretim görevlisi ve personel bulunmaktadır.  

Charles Üniversitesi’nde Eğitim Hakkında

Prag’da yer alan Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’nın merkezinde eşsiz bir konuma sahiptir. Uluslararası eğitim anlamında oldukça popüler bir yerde olan Prag şehri pek çok öğrenci tarafından tercih edilir. Charles Üniversitesi Prag şehrinin merkezinde yer almakta ve ülkenin en eski devlet üniversitesi ünvanına da sahiptir. Charles Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler diplomaları ile Avrupa ve Amerika’da geçerlilik almaktadır. Charles Üniversitesi tercih edilmesinde belli başlı etkenler vardır. Bunlara maddeler halinde bakacak olursak;

  • Uluslararası tanınırlığı olan diploma
  • Avrupa standartlarında kaliteli eğitim
  • Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alan üniversite
  • Kozmopolit bir şehirde konumlanması.

Charles Üniversitesinde Konaklama

Charles Üniversitesinde eğitim alacak öğrenciler okula ait yurtlarda konaklayabilmektedir. Oldukça uygun fiyatlara sahip bu yurtların dışında özel daire, otel, pansiyon ve özel yurt seçenekleri de bulunmaktadır. Prag’ın çok turistik ve popüler bir şehir olması kira fiyatlarının da artış göstermesine neden olmaktadır. Bu sebep ile ilk yıllarında öğrenciler genellikle devlet yurtlarında ya da okul yurtlarında konaklamayı tercih etmektedir.

Charles Üniversitesi, Eczacılık, Çek Cumhuriyeti Bölümleri

Charles Üniversitesinde Hazırlık Eğitimi

Charles Üniversitesi öğrencileri eğitimlerine başlamadan önce İngilizce dil bilgilerini yeterli seviyeye çıkarabilmek için Pre Med eğitimi almaktadır. Bu eğitim üniversite tarafından öğrencilere sunulmaktadır. Öğrenciler başvuracakları alana göre İngilizce eğitiminin yanında çekçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji ve anatomi gibi derslerin eğitimini de almaktadır.

Genel İngilizce eğitimi dışında İngilizce hazırlık eğitimi de verilmektedir. Yoğun bir program ile sağlanan bu eğitim 3 sömestr yani 1.5 yıl sürmektedir.

Bölümler
Eczacılık

Başvuru

Charles Üniversitesi Başvuru Şartları

Çek Cumhuriyeti’nde yer alan diğer üniversitelerde olduğu gibi Charles Üniversitesinde de lisans eğitimi alabilmek için öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Başvuru yapmak için lise diploması ve transkript yeterli olmaktadır. Öğrencilerin İngilizce yeterliliği sunması için IELTS / TOELF gibi düzeylerde yapılan sınavlardan başarı elde etmeleri gerekir. İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler Lisans eğitimine başlamadan önce hazırlık eğitimi ile yeterli seviyeye erişmektedirler.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM