Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi, Poznan, Polonya

Tanıtım

Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi, Poznan, Polonya

Polonya pek çok üniversite seçeneği ile eğitim tarafında tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim anlamında Avrupa’nın yükselen ülkelerinden biri olan Polonya, okul fiyatları ve yaşam masrafları bakımından da diğer ülkelere göre daha çok tercih edilmektedir. Uluslararası öğrencilerin yanı sıra Polonya’da çok sayıda Türk öğrencide üniversite eğitimlerini almaktadır. Özellikle otel ve restoran işletmeciliği akademisi anlamında Poznan öne çıkmaktadır. Poznan Üniversitesi dünya sıralamasında 807. Sırada yer alan önemli üniversitelerden biridir. 1919 yılında kurulan üniversite şehrin önemli değerlerinden biridir.

Polonya’nın genelinde üniversitelerin resmi eğitim dili Lehçe, İngilizce ve Almancadır. Polonya’da üniversiteler Türk vatandaşlarına burs imkanı sağlamaktadır. Burs başvuruları üniversitelere yapılmaktadır. Genel olarak üniversitelerin aradığı şartların başında Lehçe eğitim gelmektedir.

Ülke genelinde Poznan dışında pek çok farklı şehirde de kaliteli eğitim sunan üniversiteler bulunmaktadır. Bu şehirlerden başlıcaları Varşova, Krakow, Wroclaw, Wrzeszcz, Gdansk şeklindedir.

 

Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi Avantajları Nelerdir?

Okulun en büyük avantajlarını başında Polonya hükümetinin belli başlı okullara vermiş olduğu Güvenilir Okul ünvanı birkaç kez bu akademiye verilmiştir. Bunun yanı sıra okul Erasmus’a katılım ve öğrenci değişimi yapmaktadır. Mezuniyet sonrasında yüksek oranda istihdama sahip olması öğrencilerin Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisini seçmesinde büyük rol oynamaktadır.

Ayrıca üniversite öğrencilerine Avrupa diploması sunmaktadır.

Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi İmkanları

Üniversite imaknaları diğer üniversitelere göre biraz hafif kalmaktadır. Özel bir okul olmasına rağmen kurumun kendine ait bir yurdu bulunmamaktadır. Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler çevre özel yurtlar ya da hostel, özel ev gibi konaklama seçeneklerini seçmek zorunda kalacaklar. Okuldaki eğitimin büyük bir bölümü İngilizce olarak verilmektedir. Okulun öğrencilere sunmuş olduğu bir diğer imkan ise derslerden önce ücretsiz ve yoğun bir Lehçe eğitim kursu sunulmaktadır. Ayrıca Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisine girişte öğrencilerin giriş sınavı gibi ekstra bir sınava girmeleri gerekmemektedir.

Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi, Poznan, Polonya Bölümleri

Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi Hakkında

1919 yılından günümüze eğitim vermeyi sürdüren Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisi ülkenin önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir. Otel ve restoran işletmeciliği ana dallarında pek çok meslekte eğitim vermekte ve öğrenciler yetiştirmektedir. Üniversite aktif bir dış politikaya sahip ve Amerikan Lokantacılar Birliği üyeliği sayesinde pek çok üniversite ve eğitim kurumu ile ortaklık anlaşmasına sahiptir. Bu okulların başlıcaları şu şekildedir;

  • Miami Uluslararası Üniversitesi,
  • Delvara Üniversitesi,
  • Massachusetts Üniversitesi,
  • Pennsylvania Üniversitesi,
  • Palm Springs’teki Aşçılık Enstitüsü,
  • Cornell Üniversitesi,
  • Manhattan Ulusal Üniversitesi

Amerika dışında staj anlamında Danimarka, Fransa, Yunanistan, İngiltere, İspanya ve Kıbrıs gibi ülkelerde staj imkanı da sunulmaktadır. Buralarda gerçekleştirilecek olan stajlar 3 aydan bir buçuk yıla kadar sürebilmektedir. Bu süreler öğrencinin isteğine bağlıdır.

Bölümler
Otel ve Restoran İşletmeciligi
Otel ve Restoran İşletmeciligi
Turizmde Organizasyon Hizmet
Turizmde Organizasyon Hizmet

Başvuru

Poznan Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Poznan şehri ikinci dünya savaşı sonrasında tekrar kurulan bir şehirdir. Varta nehrinin kıyısındaki bu şehir ülkenin batısındaki toprakları oluşturmaktadır. Dünyanın önemli kültür merkezleri arasında gösterilen Poznan, ülkenin en büyük beşinci şehridir. Resmi kayıtlara bakıldığında 500 binin üzerinde nüfusu olan şehirde uluslararası öğrenciler ile birlikte bu rakam çok daha fazla artmaktadır.

Şehrin simgesi niteliğindeki Ostrow Tumski Katedrali tam merkezde yer almakta ve turistik olarak oldukça ilgi görmektedir. Şehirde akademi dışında birçok farklı okul ve üniversite de bulunmakta. Her ne kadar ülkenin resmi dili Lehçe olsa da öğrencilerin çokluğu ve turist ziyaretleri ile yaygın olarak İngilizce günlük dil olarak tercih edilir. Şehrin ulaşım altyapısı da oldukça gelişmiş durumdadır. Time Limit Ticket adı verilen sınırlı bilet sistemi ile oldukça ekonomik bir yolculuk yapmak mümkün. Bu bilet ile 10 ya da 40 dakikalık biletlerin yanı sıra sınırsız biletlerde alabilirsiniz. Bu biletler ile otobüs, tren, tramvay gibi şehir hatlarının tamamını süreniz dahilinde sınırsız kullanabilirsiniz.

Poznan’da Konaklama

Şehirde konaklama seçeneğe göre uygun bir şekilde sağlanmaktadır. Akademinin kendine ait bir yurdunun olmaması öğrencilerin farklı alternatiflere yönelmesine neden olmaktadır. Bu alternatifler arasında özel yurtlar, hosteller, evler, otel ya da kiralık odalar gelmektedir. Bu seçenekler arasında öğrenciler için en ekonomik seçenek özel yurtlar olmaktadır. Özel yurt seçenekleri 2 ya da 3 kişilik odalardan oluşmakta ve isteğe göre farklılıklar göstermektedir.

Ortalama ev fiyatları ise Poznan şehrinde 250 Euro gibi bir fiyattan başlamaktadır. Polonya’da eğitim ülkemiz öğrencileri tarafından en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. YÖK tarafından tanınırlığının bulunması da eğitim anlamında tercihlerde ilk sıralara çıkmasında önemli rol oynuyor. Ayrıca Poznan Otel ve Restoran İşletmeciliği Akademisinden mezun olan öğrenciler Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olmaktadır. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde kolayca iş bulma şansına sahip olmaktadır.

Üniversiteden Görseller
Haberler için abone olun
BİLGİ FORMU
BİZ SİZİ ARAYALIM